Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Hrozba tretej svetovej vojny: POZOR na hoax! Túto vážnu výzvu nepravdivo prisudzujú Putinovi

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
16.04.2021 19:28

BRATISLAVA - Desaťtisíce ľudí zdieľali na sociálnej sieti v marci a apríli 2021 text, ktorý mal byť údajne výzvou ruského prezidenta Vladimira Putina pre občanov krajín EÚ na mier. V texte sa spomínali jadrové výbuchy, agresia voči Rusku a genocída na Ukrajine, ktorej "komplicom" mala byť Európska únia. V databáze Kremľa však agentúra AFP nenašla nijaký dôkaz o autenticite textu pripisovanému prezidentovi Ruskej federácie.


USA uvalili na Rusko sankcie: Moskva chystá tvrdú odpoveď! Washington bude musieť zaplatiť

Podľa dohľadateľných zistení bol text prvý raz zverejnený na slovenských weboch v septembri 2014. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Agentúra AFP nenašla dôkaz o tom, že Vladimir Putin niečo také vyhlásil. Novinári z moskovskej redakcie AFP potvrdili, že nemajú informáciu o tom, že by Putin v poslednom období prišiel s podobnou výzvou. Na webovej stránke Kremľa nenašli žiadnu zmienku o Putinových vyhláseniach za posledných 30 dní, v ktorých by vyzýval na mier prostredníctvom hrozieb treťou svetovou vojnou či jadrovými výbuchmi.

Desaťtisíce Slovákov zdieľalo domnelú výzvu prezidenta Putina, v ktorej obviňuje západných politikov z "genocídy" na...

Uverejnil používateľ AFP Fakty Streda 14. apríla 2021

Všetky Putinove verejné vystúpenia, rozhovory či prejavy sú zverejnené na oficiálnej stránke Kremľa rovnako ako prezidentov termínový kalendár. Ani po rozsiahlom hľadaní a použití rôznych kombinácií kľúčových slov AFP nenašla nijakú správu o prejave, v ktorom by ruský prezident spomínal tretiu svetovú vojnu a jadrové výbuchy v súvislosti s "genocídou" na rusky hovoriacich obyvateľoch Ukrajiny.

Hrozba tretej svetovej vojny:
Zdroj: FB/AFP Fakty

Nedá sa s istotou určiť, kde a kedy sa zavádzajúci text objavil prvýkrát a ani kto je jeho autorom. Dá sa len dohľadať, že text na internete koloval už v roku 2014. Vtedy sa totiž objavili prvé dohľadateľné verzie na viacerých webových stránkach. Stránka evropsky-rozhled.eu zverejnila text 17. septembra 2014, stránka Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov ho zverejnila podľa údajov v zdrojovom kóde stránky 24. septembra 2014. V češtine bol text zverejnený 11. decembra 2014 na stránke svobodnenoviny.eu. Ani v jednom z týchto prípadov však nebolo uvedené, že by malo ísť o výzvu či prejav priamo prezidenta Putina.


Galéria

Ruský prezident Vladimir Putin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články