Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Hrozivé slová: Ak Ukrajinu nevezmú do NATO, zrejme si znovu zaobstará jadrové zbrane!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco, Pool, Getty Images
16.04.2021 19:27

BERLÍN - Ukrajina uvažuje o tom, že si znovu zaobstará jadrové zbrane, pokiaľ sa nestane členom Severoatlantickej aliancie. Vo štvrtok to v nemeckej rozhlasovej stanici Deutschlandfunk povedal ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Melnyk.


MIMORIADNE Ukrajina začala pri hraniciach s Ruskom veľké cvičenie!

"Buď budeme súčasťou aliancie ako NATO a budeme sa podieľať na tom, že bude Európa silnejšia... alebo nám nezostane než sa vyzbrojiť sami," povedal Melnyk. Kyjev by podľa neho uvažoval aj o atómových zbraniach. "Ako inak si môžeme zabezpečiť našu obranu?" spýtal sa.

Andrij Melnyk
Hrozivé slová: Ak Ukrajinu
Zdroj: YouTube/TV.Berlin - Der Hauptstadtsender

Ukrajina podľa svojho veľvyslanca v Berlíne potrebuje vojenskú podporu. Z ruskej strany ide o "skutočné prípravy nového útoku na Ukrajinu", povedal Melnyk. Vyzval Nemecko, aby ich tiež bralo vážne.

V rámci takzvaného budapeštianskeho memoranda z roku 1994 sa Ukrajina zaviazala vzdať sa jadrových zbraní výmenou za záruky územnej celistvosti zo strany Západu a Ruska. Ukrajina roky usiluje o členstvo v NATO, čo podľa agentúry DPA v blízkom čase pravdepodobne nedosiahne.

Vo východnej Európe v posledných dňoch rastie napätie kvôli tomu, že Rusko na východe Ukrajiny v oblastiach ovládaných proruskými separatistami a na Kryme zhromaždilo veľké armádne sily. Kyjev varuje, že sústreďovanie ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou znamená riziko ruskej ozbrojenej agresie, Moskva sa však bráni, že len chráni svoju bezpečnosť. Pri obnovených bojoch zomrelo podľa ukrajinskej strany niekoľko vojakov.


Galéria

Ilustračné foto Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/TCH

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články