Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Raketový a dronový útok z územia Jemenu spôsobil požiar univerzity

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
15.04.2021 11:55

DŽIDDA - Raketový a dronový útok z územia Jemenu spôsobil v noci na štvrtok požiar univerzity v pohraničnej oblasti Saudskej Arábie. Informovala o tom agentúra AP.


Do oblasti bolo z Jemenu vypálených niekoľko balistických rakiet a dronov nesúcich bombové nálože, ktoré zachytili saudskoarabské systémy protivzdušnej obrany. Trosky, ktoré pri tom vznikli, však dopadli do areálu univerzity v prístavnom meste Džázán, ktoré leží na juhovýchode Saudskej Arábie. V komplexe vznikol požiar, ktorý podarilo dostať pod kontrolu. Neboli pritom hlásené obete na ľudských životoch ani zranení.

Saudská Arábia obvinila z útoku jemenských povstalcov podporovaných Iránom, tzv. húsíov. Na saudskoarabské územie podľa nej vypálili štyri balistické strely a vyslali štyri drony s bombami, špeciálne určené na zásahy v civilných oblastiach. Útok bol podľa Rijádu podniknutý z oblasti mesta Saada na severe Jemenu, ktoré je baštou tamojších povstalcov.

Húsíovia sa k útoku prihlásili s tým, že do oblasti Džázánu vystrelili 11 rakiet a dronov s cieľom zasiahnuť súčasti saudskoarabskej protivzdušnej obrany, ropné zariadenia a ďalšiu kľúčovú infraštruktúru. Jemen je v stave občianskej vojny od roku 2014, keď šiitskí húsíovia dobyli hlavné mesto Saná a rozsiahle oblasti najmä na severe krajiny. V roku 2015 sa do konfliktu zapojila medzinárodná koalícia pod vedením Saudskej Arábie, stojaca na strane medzinárodne uznanej jemenskej vlády.

Húsíov zase podporuje šiitský Irán, ktorý je v oblasti Blízkeho východu rivalom sunnitskej Saudskej Arábie. V poslednom čase jemenskí povstalci čoraz častejšie podnikajú raketové a dronové útoky na ciele v Saudskej Arábii.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články