Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

KORONAVÍRUS Austrália žiada spoločnosť AstraZeneca, aby poskytla vakcíny ostrovu Papua-Nová Guinea

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo, File
17.03.2021 07:20

CANBERRA - Austrália pošle ostrovnému štátu Papua-Nová Guinea vakcíny proti chorobe COVID-19 z vlastných zásob. Oznámil to v stredu austrálsky premiér Scott Morrison. Podľa agentúry AP Morrison súčasne informoval, že Canberra požiadala farmaceutickú spoločnosť AstraZeneca o dodávky ďalších vakcín.


Podľa Morrisona bude na budúci týždeň na Papuu-Novú Guineu zaslaných 8000 dávok vakcínu proti covidu pre zdravotníkov v prvej línii. Dodal, že spoločne s premiérom Papuy-Novej Guiney Jamesom Marapem požiadajú spoločnosť AstraZeneca o zaslanie ďalšieho milióna dávok vakcín jej výroby, a to čo v najskoršom termíne. AP pripomenula, že Európska únia v marci zablokovala dodávku viac ako 250.000 dávok vakcíny od AstraZenecy do Austrálie, pretože ju nepovažovala za nutnú pre krajinu, ktorá vcelku úspešne bojuje proti epidémii koronavírusu SARS-CoV-2.

Morrison však upozornil, že Austrália mala u AstraZenecy zazmluvnených milión dávok vakcíny proti covidu. Zdôraznil, že nie sú určené pre Austráliu, ale pre Papuu-Novú Guineu, "rozvojovú krajinu, ktorá tieto vakcíny zúfalo potrebuje". Austrálsky premiér zopakoval, že jeho krajina má tieto vakcíny "zazmluvnené". "Zaplatili sme za ne a chceme, aby sa tieto vakcíny dostali sem, aby sme mohli podporiť nášho najbližšieho suseda pri riešení jeho urgentných potrieb v našom regióne," vysvetlil.

Papua Nová Guinea je chudobná krajina s takmer deviatimi miliónmi obyvateľov, ktorí hovoria viac ako 800 jazykmi a väčšinou žijú v tradičných dedinách. Rozsah pandémie tam je ťažké odhadnúť z dôvodu nedostatočného testovania. Austrálsky hlavný lekár Paul Kelly uviedol, že polovica žien navštevujúcich nemocnice v hlavnom meste Port Moresby kvôli tehotenstvu mala pozitívne testy na covid. Veľký počet pracovníkov v prvej línii je tiež nakazený covidom. Podľa Kellyho tieto fakty svedčia o tom, že v danej komunite je "veľká epidémia". Premiér Marape tento týždeň varoval, že čoskoro môže byť infikovaný každý tretí alebo štvrtý človek na ostrove.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články