Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Libanon začal s čistením svojich pláží: Tie sú zasiahnuté ropnými látkami

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Georges de La Tremoille/MU press via AP, 2020 Maxar Technologies via AP
28.02.2021 06:39

BEJRÚT - Libanon začal v sobotu čistiť svoje pláže po tom, ako sa na južné pobrežie tejto krajiny dostal decht z ropnej škvrny, informovala agentúra DPA.


Čistiace práce budú podľa libanonských úradov trvať najmenej 15 dní. Hovorca dočasných jednotiek OSN v Libanone (UNIFIL) Andrea Tenenti povedal, že UNIFIL skúma možnosti, ako prípadne pomôcť Libanonu čeliť riziku šírenia ropnej škvrny.

Únik ropných látok z gréckeho tankera Minerva Helen minulý týždeň znečistili značnú časť pobrežia Izraela a zasiahol aj juh Libanonu. Prevádzkovatelia gréckeho ropného tankera v stredu (24. februára) odmietli obvinenia, že za únik ropných látok nesú zodpovednosť. Izraelská štátna vysielacia spoločnosť KAN v pondelok vo svojom spravodajstve uviedla, že hlavným podozrivým zo zodpovednosti za ekologickú haváriu je Minerva Helen.

V Izraeli je nečistených okolo 160 kilometrov pobrežia a ropné látky spôsobili úhyn mnohých živočíchov vrátane morských korytnačiek. Dobrovoľníci v Izraeli začali s čistiacimi prácami. Izrael minulú nedeľu uzavrel všetky svoje pláže.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články