Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

KORONAVÍRUS Dánsko znovu otvorí niektoré obchody a stredné školy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
24.02.2021 15:50

KODAŇ - Dánsko, ktoré koncom decembra zaviedlo čiastočný lockdown, od budúceho týždňa zmierni niektoré epidemiologické opatrenia. Väčšinu z nich však napriek protestom opozície ponechá v platnosti, informovala v stredu agentúra AFP.


Od pondelka budú mať Dáni opäť možnosť navštíviť niektoré doposiaľ zavreté obchody a časť stredných škôl obnoví prezenčnú výučbu. Otvoriť sa budú môcť aj obchody, ktoré neponúkajú len nevyhnutne potrebný tovar. Pôjde o prevádzky s rozlohou menšou ako 5000 štvorcových metrov, ktoré sa nachádzajú mimo nákupných centier. Svoje brány budú môcť otvoriť aj niektoré obchodné domy, avšak vpúšťať len obmedzený počet zákazníkov. Zmiernia sa aj reštrikcie obmedzujúce vonkajšie športové a iné podobné aktivity: maximálny povolený počet účastníkov sa zvýši z piatich na 25.

Platnosť mnohých doterajších obmedzení však bola predĺžená až do 5. apríla. Minimálne dovtedy zostanú zatvorené bary, reštaurácie a väčšina vzdelávacích inštitúcií s výnimkou prvého stupňa základných a časti stredných škôl. Zmiernenie lockdownu je výsledkom dohody dánskych parlamentných strán, nezašlo však tak ďaleko, ako to požadovala pravicová opozícia.

V Dánsku väčšinu nových prípadov nákazy v súčasnosti predstavuje nový, tzv. britský variant koronavírusu. V krajine denne pribúda približne 500 nakazených, čo je podľa oficiálnych údajov len sedmina z počtu, ktorý zaznamenávali koncom minulého roka, keď epidémia v Dánsku vrcholila.

Vyučovanie na prvom stupni dánskych základných škôl obnovili začiatkom februára po tom, čo klesol počet nových potvrdených prípadov. S cieľom umožniť návrat k bežnému životu vláda minulý týždeň avizovala výrazné rozšírenie testovania.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články