Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Spojené štáty budú úzko spolupracovať s Európskou úniou a NATO, vyhlásil Biden

Joe Biden
Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
19.02.2021 18:34

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden v piatok na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii uviedol, že transatlantické spojenectvá sú pre Spojené štáty znova prioritou. Jeho predchodca Donald Trump v tejto otázke prechovával konfrontačný postoj. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.


"Hovorím dnes ako prezident USA na samom začiatku mojej administratívy a vysielam jasný odkaz do sveta: Amerika je späť. Transatlantické spojenectvo je späť," povedal Biden s tým, že USA neriešia minulosť. "Dovoľte mi odstrániť akékoľvek pochybnosti. USA budú úzko spolupracovať s našimi partnermi z Európskej únie a hlavnými mestami na celom kontinente," povedal Biden počas svojho prvého väčšieho prejavu na európskej scéne.

Ďalej uviedol, že USA sú plne oddané spojenectvu s NATO. Americký prezident takisto povedal, že Spojené štáty si chcú znova získať dôveru Európanov. Počas prejavu ďalej kritizoval Rusko, ktoré podľa neho "útočí na našu demokraciu".

Biden trvá na tom, že medzinárodné spoločenstvo musí spolupracovať v otázkach, ako je pandémia koronavírusu a zmena klímy, aj keď v iných otázkach existujú veľké nezhody. Povedal, že riešenie klimatickej zmeny sa nemôže ďalej odďaľovať. Dodal, že odhodlanie Washingtonu v tejto veci dokazuje to, že USA v piatok oficiálne opäť pristúpili k parížskej klimatickej dohode.

Pokiaľ ide o Irán, Biden zopakoval svoj prísľub vrátiť sa k medzinárodným rokovaniam s Teheránom o jeho jadrovom programe. Avšak dodal, že je potrebné "riešiť destabilizačné aktivity Iránu na Blízkom východe".

V poradí 57. Mníchovská bezpečnostná konferencia sa pre pandémiu ochorenia COVID-19 koná vo virtuálnom formáte a len jeden deň. K témam patria transatlantické vzťahy, ochrana klímy a koronakríza.

Americký prezident Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky

Medzi účastníkmi sú okrem Bidena aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, generálny tajomník OSN António Guterres, šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus či zakladateľ Microsoftu Bill Gates.

Nemecko je pripravené na novú kapitolu v transatlantických vzťahoch

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok vyhlásila, že "Nemecko je pripravené na novú kapitolu v transatlantických vzťahoch". Jej slová zazneli na virtuálnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, informovala agentúra DPA.

Merkelová vo svojom prejave privítala prísľub amerického prezidenta Joea Bidena vzkriesiť vzťahy medzi Washingtonom a jeho európskymi partnermi. Kancelárka taktiež povedala, že medzinárodné spoločenstvo potrebuje spoločný program na rokovania s Čínou, ktorú označila za konkurenta i partnera.

Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Sohn, pool

Stoltenberg: Vzostup Číny má "následky" na transatlantickú bezpečnosť

Západní spojenci a blízki partneri musia nadviazať pevnejšie väzby, pretože vzostup Číny má "následky" pre transatlantickú bezpečnosť, varoval v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Jeho slová zazneli na virtuálnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, informovala agentúra AFP.

"Vzostup Číny je pre transatlantické spoločenstvo určujúcim bodom s potenciálnymi následkami pre našu bezpečnosť, našu prosperitu a náš spôsob života," uviedol Stoltenberg. "Preto by NATO malo prehĺbiť svoje vzťahy s blízkymi partnermi, ako sú Austrália a Japonsko, a nadviazať kontakty po celom svete," dodal šéf Aliancie.

Jens Stoltenberg
Zdroj: SITA/AP Photo/Rahmat Gul

Macron vyzval Západ, aby čo najskôr dodal Afrike milióny dávok vakcíny

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v piatok západné štáty, aby čo najskôr africkým krajinám dodali 13 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP. "Na africkom kontinente je 6,5 milióna zdravotníkov. Na to, aby sme ich chránili a pomohli ich zdravotníckemu systému čeliť (koronavírusovej kríze), je potrebných 13 miliónov dávok," uviedol Macron na virtuálnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii prostredníctvom videokonferečného hovoru z Paríža.

Ďalej uviedol, že jeho koncepcia "európskej strategickej autonómie" v oblasti obrany neznamená, že sa chce odkloniť od USA, ale že z Európy urobí spoľahlivejšieho partnera a posilní NATO, píše agentúra Reuters. Macron dodal, že verí, že Európa by v rámci NATO mala mať omnoho väčšiu zodpovednosť za svoju vlastnú bezpečnosť.

Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool via AP

Spojené štáty neplánujú pozvať Rusko do skupiny krajín G7

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena nepozve Rusko, aby sa znova pripojilo k skupine krajín G7. Oznámila to v piatok hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Akékoľvek pozvanie Ruska na vstup do skupiny G7 by sa malo uskutočniť v spolupráci so všetkými členmi skupiny, povedala novinárom na palube prezidentského lietadla Air Force One. Bývalý americký prezident Donald Trump vlani v júni označil G7 za "veľmi zastaranú skupinu krajín", pričom navrhol opätovné prijatie Moskvy do tohto klubu vedúcich ekonomických mocností.

Rusko z pôvodnej skupiny G8 vylúčili v roku 2014 v reakcii na anexiu Krymského polostrova. G7 tvoria Spojené štáty, Kanada, Nemecko, Japonsko, Francúzsko, Británia a Taliansko.


Galéria

Joe Biden Americký prezident Joe Biden Angela Merkelová Emmanuel Macron Jens Stoltenberg

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články