Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

Európu zasypal sneh: VIDEO V Nemecku katastrofálna situácia, autá uviazli v kilometrových kolónach

Zdroj: SITA/Martin Schutt/dpa via AP
08.02.2021 23:45

BERLÍN/AMSTERDAM - Severnú časť Európy zasypal sneh, ktorý dnes v rade miest spôsobil komplikácie v doprave. Problémy hlási predovšetkým Nemecko. Na diaľniciach A4 a A7 v Hesensku uviazli kamióny aj osobné autá a vytvorili sa kolóny dlhé niekoľko kilometrov. Podľa policajného hovorcu je tu situácia "katastrofálna". S výdatnou snehovou nádielkou sa stretávajú tiež v Holandsku, v Belgicku či v Británii.


Búrlivé počasie v Česku: V dôsledku mrznúceho dažďa je situácia nevyspytateľná

Komplikácie kvôli snehu hlásia predovšetkým spolkové krajiny strednej a východnej časti Nemecka. Okrem Hesenska sa tvorili kolóny kvôli dopravným nehodám a uviaznutým kamiónom napríklad pri Norimbergu v Bavorsku či pri Gery v Durínsku.

Európu zasypal sneh: VIDEO
Zdroj: SITA/AP Photo/Martin Meissner

Niektoré hesenské mestá zastavili do odvolania prevádzku mestskej hromadnej dopravy, napríklad Kassel či Marburg. Autobusy a električky nevyšli kvôli snehu aj poľadovici.

Európu zasypal sneh: VIDEO
Zdroj: SITA/Matthias Bein/dpa via AP

Kvôli počasiu by sa na cestách v Berlíne podľa dopravnej centrály nemalo jazdiť rýchlejšie ako 60 kilometrov za hodinu. V hlavnom meste je treba počítať predovšetkým s poľadovicou.

Európu zasypal sneh: VIDEO
Zdroj: SITA/Martin Schutt/dpa via AP

Sneh spôsobil komplikácie v doprave v Nemecku už v nedeľu. Polícia registrovala stovky nehôd.

Nemecká meteorologická služba varovala, že aj v pondelok bude výdatne snežiť. Napadnúť by v strednej a východnej časti krajiny mohlo až 25 centimetrov nového snehu. Mestám a dedinám pri Baltskom mori hrozia záplavy.

Európu zasypal sneh: VIDEO
Zdroj: SITA/AP Photo/Martin Meissner

Problémy hlásia okrem iného Nemecké železnice (DB). "Sneh a ľad budú regionálnu aj diaľkovú dopravu DB v niektorých častiach krajiny ovplyvňovať aj dnes," uviedol hovorca nemeckého železničného dopravcu. Vlaky zatiaľ vôbec nejazdia medzi Berlínom a Hannoverom či Frankfurtom nad Mohanom a Mníchovom.

Európu zasypal sneh: VIDEO
Zdroj: SITA/Daniel Karmann/dpa via AP

Okrem Nemecka problémy kvôli výdatnému sneženiu hlási Holandsko, Belgicko a časti Británie. Na amsterdamskom letisku Schiphol boli zrušené desiatky letov, letisko Eindhoven bolo zatvorené úplne. V Amsterdame a Haagu sa načas zastavili električky. "Je to po dlhom čase prvá snehová búrka (v Holandsku): poslednú sme zaznamenali v januári 2010," stojí na meteorologickom webe Weer.nl.

Európu zasypal sneh: VIDEO
Zdroj: SITA/Jens Buettner/dpa via AP

Na východe a juhovýchode Anglicka bude po nedeli ďalej snežiť aj dnes. Meteorológovia predpovedajú až 15 centimetrov nového snehu.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/WELT, Bild

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články