Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Protesty v Rusku pokračujú: FOTO Zadržali vyše 5-tisíc ľudí vrátane novinárov

Protest v Rusku
Protest v Rusku
Zdroj: SITA/AP Photo/Denis Kaminev
01.02.2021 06:08

MOSKVA - Viac ako 5100 ľudí a približne 60 novinárov zadržali v Rusku počas nedeľňajších nepovolených protestov za prepustenie uväzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Informovali o tom agentúry AP a TASS.


Desaťtisíce ľudí vyšli v nedeľu do ulíc ruských miest, skandovali heslá namierené proti prezidentovi krajiny Vladimirovi Putinovi a žiadali prepustenie Navaľného.

Protest v Rusku
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Polícia podľa ľudskoprávnej organizácia OVD-Info zadržala 5135 osôb, najviac v Moskve (1653) a Petrohrade (1159). Počet zadržaných a zranených novinárov dosiahol o 19.00 h moskovského času (21.00 h SEČ) takmer 60, uviedol Ruský zväz novinárov, na ktorý sa TASS odvoláva.

Protest v Rusku
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Zväz dodal, že na základe monitoringu urobí závery a obráti sa na úrady činné v trestnom konaní v súvislosti s porušením práv novinárov.

Protest v Rusku
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v nedeľu na Twitteri odsúdil "rozsiahle zatýkanie a neprimerané použitie sily" proti protestujúcim občanom a novinárom. Podobné protesty sa konali aj 23. januára. Vtedy bolo zadržaných vyše 4000 ľudí.

Protest v Rusku
Zdroj: SITA/AP Photo/Denis Kaminev

Hovorca Kremľa obhajoval policajné zásahy počas protestov

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa v pondelok na brífingu ohradil proti tvrdeniam, že na akciách na podporu opozičného politika Alexeja Navaľného dochádzalo k brutálnym zadržaniam novinárov a ľudskoprávnych aktivistov. Uviedol, že nešlo o masový jav. Peskov vyhlásil, že "vo všeobecnosti platí, že novinári počas protestov) pracovali úplne normálne, boli vo vestách (s označením PRESS) a nikto im v ničom nebránil". Medzi zadržanými bol aj známy ruský novinár Sergej Parchomenko, ktorý v nedeľu po svojom zadržaní v Moskve strávil na polícii šesť hodín.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy Parchomenko uviedol, že "z celého tohto postupu cíti hroznú hanbu." Pripomenul, že v rovnakej situácii sa ocitol pred šiestimi rokmi, pričom táto jeho kauza skončila na Európskom súde pre ľudské práva, kde vysúdil od Ruska finančnú kompenzáciu. "Ruská federácia mi zaplatila veľké odškodné presne za to, čo sa stalo včera. Prešlo šesť rokov - nič sa nezmenilo," uviedol Parchomenko. Dodal, že na proteste v Moskve bol ako súkromná osoba, nie ako novinár.

Na otázku rozhlasovej stanice Echo Moskvy, či prezident Vladimír Putni videl videozábery, na ktorých policajti používali proti demonštrantom silu, Peskov odpovedal, že príslušné orgány zaznamenávajú tisíce videí a nie je v prezidentových silách "zhliadnuť každé" nakrútené počas týchto protizákonných akcií." Peskov súčasne zdôraznil, že polícia svojím konaním zaisťuje dodržiavanie zákonov a poriadku počas akcií, ktoré sú protizákonné. Slovo "protizákonné" označil v tomto kontexte za kľúčové. Uviedol, že 31. januára vyšlo do ulíc "veľa provokatérov" a polícia na nich konanie reagovala "adekvátne, v rámci zákona".


Galéria

Protest v Rusku Protest v Rusku Protest v Rusku Protest v Rusku Protest v Rusku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články