°C

Nedeľa, 7. marec 2021. Meniny má Tomáš, zajtra Alan, Alana.

Koronavírusová pandémia je hrozbou pre globálnu stabilitu, vyhlásil Putin

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
27.01.2021 19:35

MOSKVA - Pandémia koronavírusu by v kombinácii s hospodárskou nerovnosťou a globálnou rivalitou mohla prehĺbiť nestabilitu vo svete. Vo svojom vystúpení na virtuálnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose to v stredu uviedol ruský prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra AP.


"Pandémia zhoršila nahromadené problémy a nerovnováhu," uviedol Putin. Medzinárodné inštitúcie slabnú, regionálne konflikty sa množia a globálna bezpečnostná situácia sa zhoršuje. Putin ďalej síce ocenil dohodu Ruska a USA o predĺžení platnosti novej dohody START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní, avšak dodal, že súčasné rastúce napätie medzi Moskvou a Washingtonom pripomína situáciu pred druhou svetovou vojnou.

"Pevne dúfam, že vypuknutie takéhoto 'horúceho' globálneho konfliktu je v súčasnosti nemožné. Znamenalo by to koniec civilizácie. Situácia sa však môže stať nepredvídateľnou a vymkne sa spod kontroly. Existuje skutočné nebezpečenstvo, že budeme čeliť úpadku globálneho vývoja, ktorý vyústi do pokusov vyriešiť rozpory hľadaním vnútorných a zahraničných nepriateľov a zničením základných tradičných hodnôt," poznamenal Putin.

Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Zlá svetová hospodárska situácia je podľa Putina výsledkom západného liberálneho ekonomického modelu, ktorý "podnecuje sociálnu, rasovú a etnickú neznášanlivosť, pričom miera napätia sa zvyšuje aj v krajinách so zdanlivo dlhoročnou tradíciou občianskych a demokratických inštitúcií".

Ruský prezident ďalej kritizoval sociálne siete a technologické spoločnosti, ktoré ich vlastnia, za ich snahu "ovládnuť spoločnosť, nahradiť legitímne demokratické inštitúcie a uzurpovať si právo jednotlivca rozhodovať o tom, ako žiť a aké názory vyjadriť".


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


"Všetko toto sme videli v Spojených štátoch," dodal Putin. Putin tiež tvrdí, že "existuje čoraz agresívnejší tlak vyvinutý na krajiny, ktoré nesúhlasia so svojou úlohou poslušných satelitov, prostredníctvom obchodných bariér, neoprávnených sankcií a obmedzeniami vo finančnej, technologickej a informačnej oblasti".


Galéria

Vladimir Putin Vladimir Putin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články