°C

Pondelok, 1. marec 2021. Meniny má Albín, zajtra Anežka.

Biden podpísal sériu nariadení podporujúcich rasovú spravodlivosť

Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
27.01.2021 06:45

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden podpísal v utorok sériu výkonných nariadení zameraných na podporu rasovej rovnosti v Spojených štátoch. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


Biden v rozhovore s novinármi z Bieleho domu okrem iného prisľúbil, že bude riešiť rasizmus vo federálnej bytovej politike, vylepší zákon o hlasovacích právach a ukončí využívanie súkromných väzenských zariadení. Biden sa takto snaží bojovať proti následkom systematického rasizmu v krajine. "Súkromné väznice profitujú na úkor federálnych," povedala v utorok poradkyňa Bieleho domu Susan Riceová.

V súčasnosti sú v USA za mrežami vyše dva milióny osôb, pričom neúmerne veľký počet tvoria ľudia, ktorí nie sú belosi, ako vyplýva z údajov Bieleho domu. Väčšina väzňov je umiestnená v štátnych zariadeniach, ktorých sa Bidenovo výkonné nariadenie o federálnych väzniciach netýka. Nový prezident tiež prisľúbil, že nariadi federálnym úradom, aby bojovali proti oživeniu xenofóbie, predovšetkým voči ázijským Američanom. Práve tí podľa Bidena čelia počas pandémie koronavírusu diskriminácii a nenávistným trestným činom.

Biden vo volebnej kampani sľuboval, že bude podporovať rasovú spravodlivosť, najmä po vražde Geogea Floyda policajtmi v máji, ktorá vyvolala po celých USA protesty a výzvy na systematickú zmenu v polícii.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články