Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

V Poľsku vlani zomrelo najviac ľudi od druhej svetovej vojny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP, file
26.01.2021 17:55

VARŠAVA - Počty úmrtí v Poľsku sa v roku 2020 dostali na najvyššiu úroveň od druhej svetovej vojny a v krajine prudko klesla aj pôrodnosť. K týmto trendom, ktoré niektorí odborníci opisujú ako demografickú krízu, podľa nich prispela pandémia nového koronavírusu, informovala v utorok agentúra AP.


Údaje, ktoré v utorok zverejnil denník Dziennik Gazeta Prawna, pochádzajú zo štátneho registra, ktorý zhromažďuje dáta o počte narodení a úmrtí, píše AP. Poľsko, krajina s viac ako 38 miliónmi obyvateľov, registrovala vlani 357.400 narodení, čo je najmenej od roku 2005, a tiež zhruba 486.200 úmrtí, čo je najvyššie číslo zaznamenané od druhej svetovej vojny. Podľa oficiálnych údajov tak za minulý rok krajina zaznamenala populačný prepad o 129.000 ľudí, čo je podstatne viac v porovnaní s rokom 2019, kedy to bolo približne 36.400 ľudí.

V roku 2019 zomrelo v Poľsku mesačne v priemere 30.000 ľudí. V novembri 2020 - keď krajina bojovala z vysokým nárastom infikovaných novým koronavírusom - zomrelo takmer 60.400 ľudí. Vysokú mortalitu úrady zaznamenávali aj v prvých troch týždňoch tohto roka, počas ktorých zaznamenali takmer 29.000 úmrtí v porovnaní s 24.800 úmrtiami počas prvých troch týždňov v roku 2020. Minuloročná nízka pôrodnosť výskumníkov prekvapila, keďže vzhľadom na protipandemické opatrenia súvisiace s obmedzením pohybu, ktoré poľská vláda prvýkrát zaviedla ešte vlani v marci, očakávali výrazný nárast pôrodnosti - takzvaný baby boom.

Ten totiž v krajine zaznamenali aj začiatkom 80. rokov minulého storočia, keď komunistický režim vyhlásil v krajine stanné právo. Podľa experta na demografiu Piotra Szukalského však k nárastu pôrodnosti nedošlo pre obavy ľudí z pandémie. Tej poľská ministerka práce, rodiny a sociálnych vecí Marlena Malagová pripisuje aj vlaňajšiu vysokú úmrtnosť. Podľa nej potrvá ešte dlho, kým vládny program na podporu rodín zameraný na zvýšenie pôrodnosti tento negatívny trend zvráti. Počet obyvateľov v Poľsku sa počas posledných dvoch dekád postupne znižoval, a to najmä v dôsledku emigrácie mladých ľudí, ktorí hľadali nové príležitosti v zahraničí, mnohí z nich vo Veľkej Británii.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články