°C

Štvrtok, 4. marec 2021. Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich.

Biden zarezáva od prvého dňa v úrade: Spravodajským službám dal preskúmať hrozbu domáceho extrémizmu

Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
23.01.2021 06:15

WASHINGTON - Prezident USA Joe Biden dal spravodajskej komunite pokyn, aby preskúmali hrozby vnútroštátneho extrémizmu v USA. Urobil tak po tom, ako pred niekoľkými týždňami násilný dav stúpencov Donalda Trumpa zaútočil na americký Kapitol, uviedla agentúra AP.


Oznámenie o tomto kroku, ktoré v piatok zverejnila hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, je jasným poukázaním na hrozbu pre národnú bezpečnosť, ktorú predstavujú americkí extrémisti motivovaní k násilnostiam extrémistickou ideológiou, píše AP.

Jacob Anthony Chansley
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Zapojenie úradu riaditeľa národných spravodajských služieb (DNI), vytvoreného po 11. septembri 2001 na predchádzanie medzinárodnému terorizmu, do tohto zhodnotenia naznačuje, že americké úrady venujú sústredenejšiu pozornosť násiliu páchanému radikálnymi extrémistami na domácej pôde.

Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray povedal, že za posledný rok pochádzalo najsmrteľnejšie násilie od protivládnych aktivistov, ako sú anarchisti a rôzne skupiny milícií. "Nárast domáceho extrémizmu je vážnou a rastúcou hrozbou pre národnú bezpečnosť," povedala Psakiová.


Galéria

Americký prezident Joe Biden Jacob Anthony Chansley

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články