Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

KORONAVÍRUS Slovinsko uvoľní opatrenia, Severné Írsko predĺži lockdown

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.01.2021 20:01

ĽUBĽANA - Slovinsko sa vo štvrtok rozhodlo, že vo väčšine krajiny zmierni opatrenia zavedené v rámci boja proti pandémii nového koronavírusu po tom, čo došlo k spomaleniu šírenia nákazy. Oznámil to minister infraštruktúry Jernej Vrtovec, ktorého citovala agentúra AFP.


Od soboty tak budú môcť znovu otvoriť lyžiarske strediská v deviatich z celkovo 12 slovinských regiónov, pričom od lyžiarov sa bude vyžadovať negatívny test na koronavírus uskutočnený za posledných 24 hodín. Od 26. januára sa v deviatich regiónoch s lepšou epidemickou situáciou znovu otvoria škôlky a prvé tri ročníky škôl. Deti sa tak do škôl vrátia prvýkrát od konca októbra, keď tamojšia vláda zaviedla rozsiahle obmedzenia vrátane zákazu vychádzania.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


V troch regiónoch (Gorica, Dolná Sáva a Juhovýchodné Slovinsko, kde sa situácia stále nezlepšila, budú školy pokračovať v on-line výučbe a neotvoria sa tam ani knižnice a múzeá. Od začiatku pandémie sa novým koronavírusom v Slovinsku nakazilo viac ako 150.000 ľudí a 3284 tomuto ochoreniu podľahlo.

Severné Írsko predĺži lockdown

Severné Írsko vo štvrtok predĺžilo platnosť opatrení zavedených v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 do 5. marca, informovala na svojej webovej stránke stanica BBC. Vláda vo štvrtok schválila návrh ministra zdravotníctva a plánuje tento krok opätovne prehodnotiť 18. februára. Prvá ministerka Severného Írska Arlene Fosterová povedala, že predĺženie lockdownu bolo "primeranou a potrebnou odozvou" v boji proti "bezprostrednej hrozbe", ktorú predstavuje ochorenie COVID-19.

Severné Írsko od 26. decembra minulého roka zaviedlo šesťtýždňový lockdown. Všetky obchody, ktoré ponúkajú iný ako nevyhnutný tovar, musia zostať zatvorené a úrady ľuďom odporúčajú, aby pracovali z domu. Zakázané sú aj rodinné zhromaždenia a ľudia by nemali opúšťať svoje domovy - pokiaľ to nie je nevyhnutné.

V Holandsku schválili nočný zákaz vychádzania

Holandskí poslanci vo štvrtok schválili na návrh premiéra Marka Rutteho nočný zákaz vychádzania. Začať by sa mal v sobotu, uviedla agentúra AFP. Parlament ho schválil pod podmienkou, že sa začne o pol hodiny neskôr, ako bolo pôvodne plánované, a teda od 9.00 h večer do 4.30 h ráno. 

Holandsko pritom predĺžilo do 9. februára platné epidemiologické opatrenia zamerané na zastavenie šírenia nového druhu koronavírusu. Dôvodom bol stále rastúci počet nakazených osôb a obavy z nového variantu vírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v južnom Anglicku.  V Holandsku predtým platili jedny z najmenej prísnych epidemiologických opatrení v Európe. Krajinu však silne zasiahla druhá a tretia vlna nákazy a reštrikcie sprísnila. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články