Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

V Afganistane a Iraku pôsobí už len po amerických 2500 vojakov, potvrdil Pentagón

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Staff Sgt. Timothy Moore/U.S. Air Force via AP
15.01.2021 17:06

WASHINGTON - Americký minister obrany Christopher Miller v piatok potvrdil, že v Afganistane a Iraku momentálne pôsobí už len po 2500 amerických vojakov, čo je v súlade so záväzkom dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa ukončiť "nekonečné vojny" v týchto krajinách.


"Spojené štáty sú dnes najbližšie k ukončeniu takmer 20 rokov trvajúcej vojny," uviedol Miller vo svojom vyhlásení. Dodal, že znižovanie počtu amerických vojakov v Iraku odráža zvýšené schopnosti irackej armády. Agentúra AFP dodala, že kontingenty americkej armády v Afganistane a Iraku sú momentálne početne najmenšie, odkedy v nich pred takmer 20 rokmi vypukli vojenské konflikty.

V snahe splniť svoj predvolebný sľub o ukončení dvoch vojen začatých po útokoch na USA z 11. septembra 2001, Trump nariadil, aby sa do 15. januára 2021 znížil počet amerických vojakov pôsobiacich v Afganistane a Iraku tak, aby ich v oboch krajinách bolo po 2500. Millerovo vyhlásenie bolo zverejnené päť dní pred tým, ako sa 20. januára funkcie amerického prezidenta ujme demokrat Joe Biden.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články