Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

Vo Francúzsku silnie kritika za pomalé očkovanie proti KORONAVÍRUSU

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
30.12.2020 14:44

PARÍŽ - Francúzska vláda v stredu čelila kritike za pomalý postup v očkovaní ľudí proti ochoreniu COVID-19. Tento problém zhoršuje aj vysoký stupeň nedôvery verejnosti voči tomuto očkovaniu, píše tlačová agentúra AFP.


Francúzsko sa v nedeľu pridalo k niekoľkým ďalším členským krajinám Európskej únie, ktoré spustili očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer a BioNTech, a najprv sa zameralo na seniorov v opatrovateľských domovoch. Za prvé tri dni však vakcínu dostalo menej než 100 ľudí - v porovnaní so zatiaľ 42.000 ľuďmi v Nemecku. To vyvolalo otázky a pochybnosti okolo opatrného prístupu francúzskej vlády k očkovaniu obyvateľstva, ktoré je do veľkej miery nedôverčivé voči vakcinácii.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Stratégia Francúzska "sa nehodí k situácii, ktorá je taká nebezpečná," povedal pre rozhlasovú stanicu Europe 1 francúzsky popredný genetik Axel Kahn, ktorý vedie Národnú ligu proti rakovine. Kahn uviedol, že ľudí, ktorí váhajú so zaočkovaním, sa musí vláda snažiť presvedčiť "transparentnosťou a elánom". "Musíme chrániť Francúzov a tých, čo sú zraniteľní," dodal vedec. Takisto vyzval, aby sa na prvé miesto v rade na očkovanie dostali zdravotníci - ešte pred seniorov.

Británia, ktorá začala očkovať vakcínou od firiem Pfizer a BioNTech o tri týždne skôr než EÚ, už zaočkovala státisíce ľudí. A v USA dostalo vakcínu už vyše milión ľudí. Philippe Juvin, šéf núdzových služieb v parížskej nemocnici Georgea Pompidoua, povedal, že sa zdá, akoby Francúzsko nemalo štátnu "stratégiu očkovania". Podľa prieskumu agentúry Ipsos Global Advisor, zrealizovaného v spolupráci so Svetovým ekonomickým fórom, sa chce dať zaočkovať len 40 percent Francúzov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články