Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

Líbyjské súperiace vlády si v rámci dohody o prímerí vymenili väzňov, oznámila OSN

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
26.12.2020 20:56

KÁHIRA - Líbyjské konkurenčné vlády začali s výmenou väzňov, ktorú sprostredkovala Organizácia Spojených národov v rámci predbežnej dohody o prímerí. Oznámili to v sobotu zástupcovia OSN a líbyjskí predstavitelia, informovala agentúra AP.


Výmena prvej skupiny väzňov sa pod dohľadom spoločného vojenského výboru uskutočnila ešte v piatok v dedine al-Šwajríf na juhozápade krajiny, uviedla Podporná misia OSN v Líbyi (UNSMIL). Bližšie detaily, ako sú počty prepustených, neposkytla. Vyzvala však obe strany, aby urýchlili realizáciu dohody o prímerí, a to aj prepustením všetkých zadržiavaných osôb.

Líbya je rozdelená medzi tzv. vládu národnej jednoty sídliacu v hlavnom meste Tripolis na západe krajiny, ktorá má podporu OSN, a súperiacu vládu na východe. Obe strany podporuje celý rad miestnych ozbrojených skupín, ako aj regionálne a svetové veľmoci. Severoafrickú krajinu bohatú na ropu zachvátil chaos po povstaní z roku 2011, pri ktorom zvrhli a zabili dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího.

V apríli 2019 vojenský veliteľ Chalífa Haftar a jeho sily z východnej Líbye spustili ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis, ktorá však stroskotala po tom, ako Turecko posilnilo svoju vojenskú podporu vláde národnej jednoty. Ankara na podporu svojich spojencov v Líbyi nasadila stovky vojakov a tisíce sýrskych žoldnierov, približuje AP.

Obe strany v októbri tohto roka podpísali dohodu o celonárodnom prímerí, ktorú sprostredkovala OSN. Okrem výmeny všetkých väzňov dohoda zahŕňa aj odchod zahraničných síl a žoldnierov z Líbye do troch mesiacov. V tejto otázke však dosiaľ nebol oznámený žiaden pokrok. Podľa expertov OSN do Líbye na pomoc obom stranám priviedli tisíce zahraničných bojovníkov vrátane Rusov, Sýrčanov, Sudáncov či Čadčanov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články