Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Čas na brexit sa kráti: Diskusie sú pomalé a očakávania nízke, v otázke rybolovu nastal pokrok

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
07.12.2020 08:45

BRUSEL - Británia aj Európska únia dementovali tvrdenia, že v rámci pobrexitových rokovaní o uzavretí obchodnej dohody nastal "značný pokrok" v otázke o právach európskych lodí loviť vo vodách Spojeného kráľovstva. V pondelok o tom informovala agentúra DPA.


Správy o údajnom pokroku, ktoré priniesli britská spravodajská stanica Sky News aj britský denník The Guardian, podľa nemenovaných diplomatov Európskej únie vyvrátil samotný hlavný vyjednávač Bruselu pre brexit Michel Barnier. Ďalší zdroj - z britskej vlády - pre Sky News uviedol, že "prelom v (otázke) rybolovu" nenastal. "Nič nové sa dnes nedosiahlo," povedal.

Názorové nezhody teda pretrvávajú v kľúčových oblastiach, ako sú spomínaný rybolov, britský návrh zákona o vnútornom trhu a pravidlá hospodárskej súťaže. Rokovania o obchodnej dohode, ktoré Barnier a jeho britský partner David Frost v piatok prerušili z dôvodu nedostatočného pokroku, budú pokračovať v pondelok v Bruseli. Takisto sa majú telefonicky opäť spojiť aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson.

Britský premiér Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP/Aaron Chown

Zároveň v pondelok zasadol spoločný výbor EÚ a Británie pre implementáciu dohody o brexite, na ktorom podpredseda EK Maroš Šefčovič privítal šéfa úradu britskej vlády Michaela Gova. Výsledok ich rokovaní sa očakáva v priebehu popoludnia. Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roka. Londýn a Únia sa odvtedy snažia uzavrieť dohodu, ktorá bude upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy.

Pre názorové nezhody v kľúčových oblastiach však rokovania napredujú pomaly. Ak sa Londýnu s Bruselom nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, od 1. januára 2021 sa budú ich vzájomné obchodné vzťahy riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie. 


Galéria

Ilustračné foto Britský premiér Boris Johnson

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články