Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Voľby v USA: Ďalšie americké médiá potvrdili víťazstvo Bidena v Arizone

Joe Biden
Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik, Pool
13.11.2020 09:39

WASHINGTON - Demokrata Joea Bidena vyhlásili za víťaza prezidentských volieb v USA v štáte Arizona vo štvrtok neskoro večer po deviatich dňoch zrátavania hlasov ďalšie americké médiá vrátane televíznych staníc NBC, CBS, ABC a CNN. Už počas volebnej noci tak urobili televízia Fox News a tlačová agentúra AP.


Biden má podľa týchto médií pred republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom náskok viac ako 11.000 hlasov. Získal tak ďalších 11 voliteľov a celkovo ich má na svojom konte už 290, pričom na víťazstvo ich  potreboval najmenej 270. Trump získal 217 hlasov voliteľov. Posledným demokratom, ktorý vyhral v Arizone, bol v roku 1996 Bill Clinton.

Napriek tomu, že Biden bol už minulú sobotu vyhlásený za víťaza volieb z 3. novembra, úradujúci prezident Trump odmieta uznať porážku a bez dôkazov tvrdí, že došlo k rozsiahlym volebným podvodom a manipuláciám s odovzdanými hlasmi. Na konečné sčítanie hlasov sa ešte čaká v štátoch Severná Karolína a Georgia.

Biden a jeho tím sa naďalej pripravujú na prevzatie moci 20. januára, teda v deň inaugurácie nového prezidenta. Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie, sa zíde 14. decembra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články