Streda, 31. máj 2023. Meniny má Petrana, Petronela, Nela, zajtra Žaneta.

Novozélanďania hlasovali v referende za eutanáziu: Zrejme ale odmietli legalizáciu marihuany

Premiérka Jacinda ArdernováGaléria fotiek (1)
Premiérka Jacinda Ardernová
Zdroj: SITA/Greg Bowker/NZ Herald via AP

WELLINGTON - Obyvatelia Nového Zélandu veľkou väčšinou hlasov schválili v referende legalizáciu eutanázie v prípade smrteľne chorých pacientov. Zároveň však zrejme odmietli zlegalizovať používanie marihuany na rekreačné účely, informovala v piatok agentúra AFP.


Obe referendá sa konali 17. októbra zároveň s voľbami do novozélandského parlamentu, ktoré presvedčivo vyhrala premiérka Jacinda Ardernová. Až v piatok však boli zverejnené predbežné výsledky oboch plebiscitov. Referendum o návrhu na legalizáciu eutanázie bolo právne záväzné. Za takýto krok sa v referende vyslovilo 65,2 percenta hlasujúcich, zatiaľ 33,8 percenta bolo proti. V druhom plebiscite sa 53,1 percenta voličov vyslovilo proti tomu, aby sa v krajine povolilo užívanie marihuany na rekreačné účely. Toto hlasovanie však nebolo právne záväzné a jeho výsledok ešte nemusí byť definitívny .

Do predbežných výsledkov totiž zatiaľ neboli zahrnuté tzv. osobitné hlasy, medzi ktoré patria aj lístky odovzdané v zahraničí, v nemocniciach či väzeniach. Podľa agentúry AFP tvoria takého hlasy približne 20 percent zo všetkých odovzdaných hlasovacích lístkov. Výsledok referenda o marihuane by sa preto po ich zarátaní mohol ešte zmeniť v prospech stúpencov legalizácie, vzhľadom na relatívne malý rozdiel medzi oboma tábormi. V prípade eutanázie nemôže už na výsledku nič zmeniť ani pripočítanie osobitných hlasov. Príslušný zákon už vlani schválil novozélandský parlament a do platnosti vstúpi v novembri budúceho roka.

Konečné výsledky oboch plebiscitov majú byť zverejnené v piatok na budúci týždeň. Eutanázia bude možná len v prípade nevyliečiteľne chorých pacientov, ktorí prežívajú neznesiteľné utrpenie a zostáva im menej ako šesť mesiacov života. O takúto možnosť budú môcť požiadať len duševne zdraví dospelí a ich žiadosť budú posudzovať dvaja lekári. Navrhovaný zákon o využívaní marihuany na rekreačné účely by umožnil osobám starším ako 20 rokov legálne si zakúpiť až 14 gramov tejto drogy denne. V jednej domácnosti by bolo možné pestovať najviac štyri rastliny konope.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články