°C

Utorok, 24. november 2020. Meniny má Emília, zajtra Katarína.

Napätá situácia v Kirgizsku: Prezident znova vyhlásil v hlavnom meste výnimočný stav

Protesty v Kirgizsku
Protesty v Kirgizsku
Zdroj: SITA/AP Photo/Vladimir Voronin
13.10.2020 07:36

BIŠKEK - Kirgizský prezident Sooronbaj Žeenbekov v pondelok opäť v hlavnom meste Biškek vyhlásil týždenný výnimočný stav po tom, ako parlament počas troch dní neschválil jeho predchádzajúce vyhlásenie. Informovala o tom agentúra AP.


Nový výnimočný stav v Biškeku má podľa prezidentskej kancelárie platiť do 19. októbra a zahŕňa nočný zákaz vychádzania, zákaz zhromaždení a iných verejných udalostí, i obmedzenia v oblasti cestovania. Prezident takisto nariadil armáde, aby v meste obnovila verejný poriadok. Žeenbekov výnimočný stav s platnosťou do 21. októbra v Biškeku vyhlásil už v piatok (9. októbra) v reakcii na masové protivládne protesty a nepokoje, ktoré vypukli po sporných voľbách zo 4. októbra.

Protesty v Kirgizsku nabrali
Zdroj: SITA/AP Photo/Vladimir Voronin

Parlament však prezidentovo nariadenie v limite troch dní neschválil, na základe čoho stratilo v pondelok platnosť. V Kirgizsku po sporných parlamentných voľbách zo 4. októbra vypukli masové protivládne protesty a nepokoje. Voľby vyhrali strany spriaznené s proruským prezidentom Žeenbekovom, ale opozícia i volební pozorovatelia výsledok hlasovania spochybnili na základe informácií o prípadoch kupovania voličských hlasov.

Po voľbách vypukli spomínané masové protesty. Úrady medzičasom výsledky volieb anulovali, čo však neviedlo k ukončeniu protestov, ktorých účastníci z väzenia oslobodili viacerých predstaviteľov opozície. Poslanci kirgizského parlamentu v sobotu potvrdili vo funkcii premiéra krajiny populistického nacionalistu Sadyra Žaparova, s jeho vymenovaním však nesúhlasili viaceré politické strany.


Galéria

Protesty v Kirgizsku Protesty v Kirgizsku nabrali

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články