°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

VIDEO Pred zneškodním vyše 5-tonovej bomby z vojny evakuovali v Poľsku stovky ľudí

Zdroj: YouTube/eswinoujscie
12.10.2020 14:40

VARŠAVA - Pri meste Šwinoujšcie na severozápadne Poľska sa ženisti chystajú zneškodniť nevybuchnutú britskú leteckú bombu z druhej svetovej vojny. Z okolia jej nálezu - pod vodným kanálom vedúcim do prístavu v poľskom meste Štetín - preto v pondelok na niekoľko dní evakuovali približne 750 obyvateľov. Informovala o tom agentúra AP.


Leteckú bombu nazývanú Tallboy s hmotnosťou 5,4 tony našli v septembri 2019 počas stavebných prác na hĺbení vodného kanála. Nachádza sa neďaleko populárneho letoviska Šwinoujšcie na pobreží Baltského mora, ktoré bolo rovnako ako neďaleký Štetín počas druhej svetovej vojny rušným nemeckým prístavom.

Proces detonácie bomby má začať ešte v pondelok, pričom bude trvať päť dní. Predpokladá sa, že ide o prvú operáciu, pri ktorej bude bomba typu Tallboy zneškodnená pod vodou. Na pevnine ju už predtým zneškodnili v Nemecku, Nórsku či Francúzsku, uvádza AP.

V dôsledku riadenej detonácie evakuovali obyvateľov žijúcich vo vzdialenosti 2,5 kilometra od nálezu bomby. V tejto oblasti úrady pozastavili aj trajektovú dopravu. Bombu Tallboy navrhol britský letecký inžinier Barnes Wallis. Britské Kráľovské letectvo ju používalo na ničenie veľkých objektov kontrolovaných nacistami. Nevybuchnutú bombu ležiacu neďaleko mesta Šwinoujšcie pravdepodobne zhodili v apríli 1945 na nemecký ťažký bojový krížnik Lützow.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/eswinoujscie

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články