°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

Prezident Francúzskej Polynézie má pozitívny test na KORONAVÍRUS, stretol sa s Macronom

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP Photo/Mindaugas Kulbis
12.10.2020 06:20

PARÍŽ - Prezident Francúzskej Polynézie Édouard Fritch mal po návrate z Francúzska, kde sa stretol s prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedom vlády Jeanom Castexom, pozitívny test na ochorenie COVID-19. Druhá osoba, ktorá s ním cestovala, mala výsledok testu na koronavírus negatívny.


Informoval o tom v pondelok britský denník The Guardian s odvolaním sa na vyhlásenie jeho úradu. "Zdravie prezidenta Fritcha nie je dôvodom na obavy. Na základe odporúčania zdravotníckych úradov zostane sedem  dní v karanténe, z ktorej bude naďalej riadiť krajinu," uvádza sa vo vyhlásení.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Fritch navštívil Francúzsko 4. októbra. S Macronom rokoval o záležitostiach týkajúcich sa Francúzskej Polynézie, zámorského územia Francúzska. Fotografie zo stretnutia zachytávajú oboch politikov v relatívne blízkom kontakte, avšak s rúškami na tvári.

Fritch sa počas svojho pobytu v Paríži stretol aj s ďalšími poprednými francúzskymi predstaviteľmi, vrátane premiéra Jeana Castexa, ministra zdravotníctva Oliviera Vérana, ministra vnútra Géralda Darmanina či ministerky životného prostredia Barbary Pompiliovej.

Vo vyhlásení Fritchovho úradu sa tiež konštatuje, že prezident dodržal nariadenie platné pre ostrov Tahiti a tri dni pred odletom z Paríža absolvoval test, ktorý bol negatívny. Francúzsko i Francúzska Polynézia zápasia s rýchlym nárastom nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Francúzsko v nedeľu zaznamenalo viac ako 16.000 nových prípadov, v sobotu ich bolo takmer 27.000. Počet hospitalizovaných osôb prvýkrát od 1. júla prekročil 8000, počet pacientov s koronavírusom na jednotkách intenzívnej starostlivosti vzrástol na 1483, čo je najvyššia úroveň od mája.

Francúzsko tiež registruje vyše 32.600 úmrtí. Podľa najnovších oficiálnych údajov je vo Francúzskej Polynézii registrovaných 2754 prípadov nákazy, z toho 633 aktívnych, a desať úmrtí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články