°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Budúci prezident USA sa bude musieť podvoliť požiadavkam Iránu, tvrdí iránsky prezident

Iránsky prezident Hasan Rúhání
Iránsky prezident Hasan Rúhání
Zdroj: SITA/Iranian Presidency Office via AP
23.09.2020 06:15

NEW YORK - Budúci americký prezident sa bude musieť podvoliť požiadavkám Teheránu. Vyhlásil to iránsky prezident Hasan Rúhání vo svojom utorkovom videopríhovore v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN, píše agentúra AFP.


"Ktokoľvek zvíťazí v nadchádzajúcich amerických voľbách, jeho vláda nebude mať inú možnosť, ako podvoliť sa odolnosti iránskeho národa," povedal prezident islamskej republiky a rázne odmietol rokovania s USA.

"USA nám nemôžu vnucovať ani rokovania, ani vojnu. Život (v Iráne) je v dôsledku sankcii ťažký. Avšak život bez slobody je ťažší," uviedol Rúhaní. Dlhodobo napäté vzťahy medzi Iránom a USA sa ďalej zhoršujú od roku 2018, keď vláda prezidenta Donalda Trumpa jednostranne odstúpila od dohody o iránskom jadrovom programe a znovu zaviedla voči Teheránu rozsiahle sankcie.

Trumpov demokratický protikandidát Joe Biden jadrovú dohodu z roku 2015 výrazne podporoval. Na 75. Valnom zhromaždení OSN sa v utorok začala všeobecná rozprava. Väčšina prejavov predstaviteľov jednotlivých štátov sa tentoraz z dôvodu koronavírusovej pandémie uskutoční prostredníctvom videospojenia.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články