°C

Sobota, 5. december 2020. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

Popredných bieloruských aktivistov Dylevského a Kavaľkovovú odsúdili na 10 dní väzenia

V Bielorusku naďalej prebiehajú protesty
V Bielorusku naďalej prebiehajú protesty
Zdroj: SITA/AP/State TV and Radio Company of Belarus
25.08.2020 15:55

MINSK - Popredného bieloruského opozičného aktivistu Siarheja Dylevského, ktorého polícia zatkla v pondelok v Minsku, odsúdili na 10 dní väzenia. Uznali ho za vinného z neuposlúchnutia nariadenia orgánov, informovala v utorok agentúra Reuters.


Dylevski je členom opozičnej Koordinačnej rady. Podrobnosti o trestnom čine, ktorý údajne spáchal, neboli bezprostredne po vynesení verdiktu známe. Koordinačná rada oznámila, že polícia okrem Dylevského zadržala v pondelok aj ďalšiu jej členku Voľhu Kavaľkovovú, ktorá taktiež strávila noc v policajnej cele a v utorok predstúpila pred súd. Či a aký trest dostala, nie je zatiaľ známe.

Dylevski zohral hlavnú úlohu pri organizovaní štrajku v minskej továrni na výrobu traktorov, ktorý bol súčasťou protestných akcií robotníkov. Kavaľkovová je popredná spolupracovníčka hlavnej opozičnej prezidentskej kandidátky Sviatlany Cichanovskej, ktorá sa po voľbách na oficiálny nátlak presťahovala do Litvy.

Zadržanie oboch opozičných aktivistov nasledovalo po nedeľnej demonštrácii v metropole Minsk, na ktorej sa podľa odhadov zišlo až 200.000 ľudí. Tí znova naliehali na úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka, aby odstúpil.

Na vypočúvanie si úrady predvolali ako svedkyňu - v rámci vyšetrovania založenia opozičnej Koordinačnej rady - aj nositeľku Nobelovej ceny za literatúru Sviatlanu Aleksijevičovú. Spisovateľka Aleksijevičová (72) je taktiež členkou novozriadenej Koordinačnej rady, ktorá sa usiluje o pokojné odovzdanie moci v Bielorusku a podporuje líderku opozície Cichanovskú.

Lukašenko minulý týždeň varoval členov Koordinačnej rady, že môžu čeliť trestnému stíhaniu pre obvinenia z vytvorenia "paralelnej vlády". Bieloruská prokuratúra potom začala vyšetrovať členov rady pre obvinenia z oslabovania národnej bezpečnosti.

Kavaľkovová dostala rovnaký trest 

Po poprednom bieloruskom opozičnom aktivistovi Siarhejovi Dylevskom, ktorého v utorok odsúdili na 10 dní väzenia, uložil súd rovnaký trest aj ďalšej aktivistke Voľhe Kavaľkovovej. Tú polícia v pondelok zatkla spoločne s Dylevským, informovala agentúra Reuters.

V utorok medzitým v Minsku protestovali pred ministerstvom školstva tisíce učiteľov a pedagogických pracovníkov, ktorým prezident Alexandr Lukašenko pohrozil výpoveďou v prípade, ak nebudú podporovať jeho vládu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články