°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

NAŽIVO Prevratná misia na Mars: NASA ide hľadať na červenej planéte život

Raketa Atlas V štartuje na prevratnú misiu na Mars.
Raketa Atlas V štartuje na prevratnú misiu na Mars.
30.07.2020 14:25

MYS CANAVERAL - Pred malou chvíľou odštartovala z americkej Floridy posledná misia k Marsu z tohtoročného štartovacieho okna. Ide o americký rover Perseverance spolu s dronom Ingenuity. Perseverance bude po úspešnom pristátí na Marse predstavovať najpokročilejšie vedecké zariadenie na jeho povrchu. Jeho hlavnou úlohou bude geologický prieskum a hľadanie po stopách súčasného alebo minulého života.


Misia je však súčasťou aj väčšieho projektu MSR (Mars Sample Return), v rámci ktorého bude odoberať vzorky marťanskej pôdy, ktoré budú v budúcnosti prepravené na Zem. Perseverance by mal rovnako ako arabský Al Amal a čínsky Tianwen-1 k Marsu doraziť vo februári budúceho roka a stráviť v oblasti krátera Jezero niekoľko rokov.

Replika robotického vozidla Perseverance
Zdroj: SITA/AP/John Raoux

Šesťkolesový rover Perseverance je podľa NASA jej zatiaľ najväčšie a najsofistikovanejšie vozidlo pre prieskum Marsu. Je vybavené niekoľkými prístrojmi, senzormi a kamerovými systémami, ktorými možno na diaľku analyzovať povrch planéty. Novinkou je malá robotická helikoptéra nazvaná Ingenuity (Dôvtip), ktorá je prvým vrtuľníkom, ktorý by mal vzlietnuť v riedkej atmosfére na Marse. Skúmať má blízke okolie vozidla, a to vždy len po niekoľko minút.

Súčasťou výpravy je aj
Zdroj: SITA/ AP

V súčasnej dobe na Marse bádajú dve robotická zariadenia NASA - vozidlo Curiosity (od roku 2012) a stacionárna sonda InSight (od roku 2018). Prieskum Marsu z obežnej dráhy zároveň vykonáva šesť sond, z toho tri vyslala NASA. Európska vesmírna agentúra (ESA) má pri Marse dve sondy, z ktorých jedna je jej spoločným projektom s ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos. Jednu sondu má na obežnej dráhe Marsu aj India.

Tu si môžete pozrieť priamy prenos zo štartu rakety Atlas V. Zdroj: YouTube/ NASA


Galéria

Perseverance je najväčší robotický Raketa Atlas V štartuje Replika robotického vozidla Perseverance Súčasťou výpravy je aj

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články