°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

20-miliónová zbierka v plameňoch: V Brazílii ukončili vyšetrovanie požiaru Národného múzea

Požiar v múzeu v Rio de Janeiro
Požiar v múzeu v Rio de Janeiro
Zdroj: SITA/AP/Leo Correa
06.07.2020 21:27

RIO DE JANEIRO - Brazílska polícia v pondelok ukončila vyšetrovanie požiaru v Národnom múzeu v Riu de Janeiro z roku 2018, ktorý zničil väčšinu z jeho 20-miliónovej zbierky artefaktov. Vylúčila však trestný čin, uviedla agentúra AP.


Podľa policajného vyhlásenia k požiaru došlo v auditóriu múzea a hlavnou príčinou bola inštalácia klimatizácie a nie podpaľačstvo. Polícia tiež uviedla, že miesto nebolo zanedbané, keďže prebiehali snahy o uvedenie budovy do stavu požiarneho poriadku. Budova mala v čase požiaru viac ako 200 rokov.

Národné múzeum v Riu de Janeiro je najstaršou vedeckou inštitúciou v Brazílii a najväčším prírodovedným a etnologickým múzeom v Latinskej Amerike. Plamene pohltili takmer všetky časti jeho trojposchodovej budovy v čase, keď už boli expozície zatvorené. Zranenia osôb v súvislosti s požiarom neboli hlásené.

Požiar v múzeu v
Zdroj: SITA/AP/Leo Correa

Budova slúžila ako múzeum od roku 1892, predtým boli jeho priestory rezidenciou portugalskej kráľovskej a neskôr brazílskej cisárskej rodiny. Pri požiari zanikol nábytok a umenie patriace kráľovskej rodine, nahrávky domorodých (niektorých už zaniknutých) jazykov a vzácne druhy motýľov, koralov či zbierka egyptských múmií.

V múzeu sa nachádzala aj takmer 12.000 rokov stará kostra ženy prezývanej Luzia, ktorá je údajne jednou z najstarších kostier, aké kedy našli v Južnej aj Severnej Amerike. Požiarnikom sa kostru podarilo zachrániť.

Požiar v múzeu v
Zdroj: SITA/AP/Leo Correa

Úsilie o obnovu múzea bolo v marci v dôsledku pandémie nového koronavírusu pozastavené. Múzeum doteraz vyzbieralo asi polovicu zo 60 miliónov dolárov (približne 53 miliónov eur) potrebných na rekonštrukciu. Cieľom je opätovné čiastočné otvorenie budovy v roku 2022, keď Brazília oslávi dvojsté výročie nezávislosti.


Galéria

Požiar v múzeu v Požiar v múzeu v Požiar v múzeu v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články