°C

Piatok, 7. august 2020. Meniny má Štefánia, zajtra Oskár.

Putin podpísal výnos, ktorým zmeny v ruskej ústave nadobudnú účinnosť už 4. júla

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin
03.07.2020 15:33

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin v piatok podpísal výnos, ktorým stanovil, že zmeny a doplnenia ruskej ústavy nadobudnú účinnosť v sobotu 4. júla. Informovala o tom v piatok tlačová služba Kremľa.


Rovnakým dekrétom Putin nariadil aj oficiálne vydanie Ústavy Ruskej federácie, a to na vládnom internetovom portáli www.pravo.gov.ru. Celoštátne hlasovanie o zmenách a doplneniach ruskej ústavy sa zavŕšilo 1. júla. Podľa ruskej Ústrednej volebnej komisie navrhované zmeny podporilo 77,92 percenta zúčastnených občanov, odmietlo ich 21,27 percent voličov. Celková účasť na hlasovaní bola 67,97 percenta.

Návrhy na zmeny a doplnenia v ústave, predložené Putinom a rozpracované komisiami, predtým schválili obe komory ruského parlamentu a regionálne zastupiteľstvá. Putin od začiatku vcelku krátkeho procesu príprav reforiem v ústave trval na tom, aby zmeny odobrili občania v hlasovaní, aj keď zo zákona referendum v takomto prípade nie je potrebné. Ruský prezident argumentoval, že schválenie ľudom poskytne ústavným zmenám väčšiu legitimitu.

Pôvodne sa celoštátne hlasovanie o zmenách ústavy malo konať 22. apríla. Kremeľ ho odložil vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu v Rusku vyvolanú koronavírusom nového typu.

Putin tvrdí, že v Rusku neboli, nie sú a nebudú porušované práva menšín

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že v Rusku "neboli, nie sú a nebudú" porušované práva sexuálnych a iných menšín. "Naše stanovisko je zrozumiteľné (...) a chcem zdôrazniť znova: v Rusku nebola, nie je a nebude" diskriminácia na základe príslušnosti k rasy, sexuálnej orientácie, národnosti, či vierovyznania.

Podľa správy portálu Novaja gazeta to Putin vyhlásil v Moskve na stretnutí pracovnej skupiny pre prípravu zmien a doplnení ústavy Ruskej federácie, ktoré boli v uplynulých dňoch odobrené voličmi v celoštátnom hlasovaní a začnú platiť od soboty. Putinovo ubezpečenie nasledovalo po tom, ako sa predsedníčka Zväzu žien Ruska Jekaterina Lachovová sťažovala na zmrzlinu s názvom Raduga (v preklade Dúha).

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: SITA/AP/Mikhail Klimentyev/Sputnik Kremlin

Podľa jej názoru tento názov možno vnímať ako propagáciu vzťahov medzi osobami rovnakého pohlavia. Dodala, že ide síce o nepriamu propagáciu, ktorá však "núti naše deti zvykať si na tieto farby i na (dúhovú) vlajku vyvesovanú na veľvyslanectvách" západných krajín. Lachovová mala na mysli udalosť z konca júna, keď americké i britské veľvyslanectvá na svojich budovách v Moskve vyvesili dúhové vlajky, ktoré sú tradičným symbolom hnutia LGBT.

Podľa Putina by sa analýze názvov mali venovať spoločenské organizácie, ktoré zdieľajú "oficiálne stanovisko ruského vedenia". Putin pritom zdôraznil, že by nemalo ísť o "agresívny" prístup, pričom dodal, že "všetko sa aj tak ustriehnuť nedá". Pripomenul, že homosexualita v Rusku nie je zakázaná, zakázaná je však jej propagácia medzi maloletými.

Rozhlasová stanica Govorit Moskva medzičasom oslovila výrobcu inkrimonovanej zmrzliny - spoločnosť Čistaja linija. Jej viceprezident Armen Beniaminov vysvetlil, že názov zmrzliny má evokovať "slnko po daždi, dobrú náladu". Dodal, že táto zmrzlina je štvorfarebná a "pokiaľ viem, vlajka komunity LGBT má rôzne farby, je ich viac".

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Poznamenal súčasne, že by v Rusku v súvislosti s názvoslovím vznikli nejaké legislatívne pravidlá, jeho spoločnosť by ich dodržiavala. Dúhová vlajka sa na budove amerického veľvyslanectva objavila 25. júna a o dva dni neskôr takú istú vyvesili aj na britskom veľvyslanectve.

Západní diplomati vysvetlili toto svoje gesto túžbou vyjadriť solidaritu so zástupcami komunity LGBT v Rusku a na celom svete. Podpredseda Štátnej dumy Piotr Tolstoj v tejto súvislosti požiadal osobitnú parlamentnú komisiu, aby posúdila, či vyvesenie vlajok na diplomatických budovách nie je zasahovaním do interných záležitostí Ruska.


Galéria

Ruský prezident Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články