°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

KORONAVÍRUS Počet infikovaných i úmrtí v Čile narastá: Minister zdravotníctva odstúpil

Koronavírus sa dostal už aj do Argentíny a Čile.
Koronavírus sa dostal už aj do Argentíny a Čile.
Zdroj: SITA/AP Photo/Esteban Felix
14.06.2020 07:13

SANTIAGO - Čilský minister zdravotníctva Jaime Maňalich odstúpil v sobotu z funkcie. Jeho rezignáciu oznámil prezident Sebastián Piňera, informovala agentúra Reuters.


Piňera na adresu odstupujúceho Maňalicha uviedol, že pre ochranu zdravia Čiľanov vynaložil všetko možné úsilie. Dodal, že novým ministrom bude lekár a akademik Oscar Enrique Paris. K nečakanej výmene na poste dochádza v čase, keď Čile v rámci pandémie koronavírusu zažíva svoj vôbec najhorší mesiac a počty nakazených i úmrtí stále narastajú, píše Reuters.

V Čile dosiaľ zaznamenali 167.355 prípadov nákazy koronavírusom a 3101 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje. Krajina má momentálne v rámci Latinskej Ameriky prvenstvo v prepočte nakazených na milión ľudí. Maňalich, pôvodne taktiež lekár, ktorý bol kedysi na čele jednej z najprominentnejších čilských nemocníc, viedol v boji s koronavírusom pomerne agresívnu kampaň zameranú to, aby nemocnice mali dostatok pľúcnych ventilátorov a ochranného vybavenia a denne usporadúval podrobné tlačové konferencie, píše Reuters.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Na verejnosť však prenikali aj správy o sporoch na ministerstve, pričom samotného Maňalicha kritizovali opoziční politici, starostovia i zdravotnícki experti za to, že odmietol zverejňovať podrobnejšie údaje o nakazených či skôr zaviesť obmedzenia pohybu. Kritiku si vyslúžil aj za to, že v priebehu epidémie zmenil kritéria na zaznamenávanie počtu úmrtí i prípadov nákazy.

Čilský investigatívny server Ciper v sobotu odhalil, že ministerstvo zdravotníctva nahlásilo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), že v krajine v súvislosti s koronavírusom zaznamenali už vyše 5000 úmrtí. V týchto údajoch majú byť započítané osoby, ktoré zomreli po tom, ako boli pozitívne otestované na nový koronavírus, ale aj ľudia, ktorí len pravdepodobne zomreli na ochorenie COVID-19. Oficiálne pritom vláda uvádza len vyše 3000 úmrtí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články