°C

Štvrtok, 28. máj 2020. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

Erdogan a Trump spolu telefonovali: Hovorili o situácii v Líbyi a Sýrii

Recep Tayyip Erdogan a Donald Trump
Recep Tayyip Erdogan a Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky
24.05.2020 05:58

ISTANBUL - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho americký náprotivok Donald Trump v sobotu telefonicky hovorili o vývoji situácie v Líbyi a Sýrii, píše agentúra DPA odvolávajúca sa na tureckú prezidentskú kanceláriu.


Prezidenti sa podľa Erdoganovho úradu dohodli, že "budú pokračovať v úzkej politickej a vojenskej spolupráci v záujme posilnenia mieru a stability v regióne". Kancelária podľa agentúry bližšie informácie neposkytla, no dodala, že témou rozhovoru bola aj pandémia nového koronavírusu a potreba spolupráce v boji proti vírusu.

V Líbyi sa v uplynulých týždňoch vystupňovalo násilie medzi ozbrojenými spojencami medzinárodne uznanej vlády národnej jednoty (GNA) a Líbyjskou národnou armádou (LNA) vedenou poľným maršalom Chalífom Haftarom.

GNA v sobotu informovala o pokrokoch v boji proti jednotkám LNA blízko Tripolisu, hlavného mesta Líbye. Turecko v tomto konflikte podporuje spolu s Katarom GNA. Haftar má zase podporu Egypta, Ruska a Spojených arabských emirátov.

Líbyu sužuje chaos, odkedy tam v roku 2011 zvrhli dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího a krajina sa stala bojiskom početných súperiacich ozbrojených skupín, ktoré podporujú rôzne iné štáty. Krajina má dve konkurenčné vlády. Jednu v Tripolise, ktorú podporuje OSN, a druhú v meste Tobruk na východe, ktorú podporuje Haftar.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články