°C

Streda, 27. máj 2020. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

KORONAVÍRUS Epicentrum COVID-19 sa presunulo do Južnej Ameriky, tvrdí WHO

Koronavírus v Brazílii
Koronavírus v Brazílii
Zdroj: SITA/AP Photo/Leo Correa
22.05.2020 20:02

ŽENEVA - Novým epicentrom pandémie ochorenia COVID-19 sa stala Južná Amerika. Povedal to v piatok na brífingu v Ženeve riaditeľ núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan, informovala spravodajská televízia CNBC.


Počty prípadov nákazy podľa Ryana narastajú v mnohých juhoamerických krajinách a s určitosťou je najviac postihnutá Brazília. "V istom zmysle sa Južná Amerika stala novým epicentrom ochorenia," povedal. Brazília zaznamenala viac ako 20.000 úmrtí na následky ochorenia COVID-19 a 310.000 osôb je nakazených. S prudko rastúcou krivkou infikovaných a úmrtí sa Brazília so svojimi 210 miliónmi obyvateľov z hľadiska celkového počtu prípadov v celosvetovom meradle dostala na tretie miesto - za Spojené štáty a Rusko.

Väčšinu prípadov nákazy v Brazílii zaznamenali podľa Ryana v štáte Sao Paulo a postihnuté sú i štáty Rio de Janeiro, Ceará, Pernambuco a Amazonas. WHO podľa jeho slov brazílskej vláde poskytuje pomoc. Ryan takisto pripomenul, že brazílska vláda odporučila používanie chlorochínu a hydroxychlorochínu i na liečbu pacientov s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19. Takéto odporúčanie sa už dlho snažil presadiť brazílsky prezident Jair Bolsonaro, a to aj napriek nedostatočným dôkazom o účinnosti uvedených liekov.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


"V súčasnosti dostupné dôkazy z klinických štúdií nepodporujú rozsiahle používanie chlorochínu a hydroxychlorochínu na liečbu COVID-19, až kým nebudú štúdie skompletizované a nebudeme mať jasnejšie výsledky," povedal.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články