°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Trump vetoval rezolúciu obmedzujúcu jeho právomoci voči Iránu: Žijeme v nepriateľskom svete

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci
07.05.2020 06:42

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump vetoval v stredu rezolúciu Kongresu zameranú na obmedzenie jeho možnosti nariadiť vojenskú akciu proti Iránu bez súhlasu Kongresu. Informovala o tom agentúra DPA.


Príslušnú rezolúciu schválila v marci Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu a ešte predtým, vo februári, ju odsúhlasil Senát. Išlo o reakciu na Trumpovo nariadenie z 3. januára týkajúce sa zabitia iránskeho generála Kásema Solejmáního.

"Toto je veľmi urážlivá rezolúcia, s ktorou prišli demokrati ako súčasť stratégie ako zvíťaziť v (prezidentských) voľbách 3. novembra rozdelením Republikánskej strany," uvádza sa v Trumpovom vyhlásení, ktoré zverejnil Biely Dom. Trump zdôraznil, že akcia na eliminovanie Solejmáního bola úplne opodstatnená.

"Žijeme v nepriateľskom svete pribúdajúcich hrozieb a ústava uznáva, že prezident musí byť schopný predvídať ďalšie kroky našich protivníkov a prijať rýchle a rozhodné opatrenia ako zareagovať," vyhlásil s tým, že presne to aj spravil.

Zabitie Solejmáního a následné odvetné akcie Iránu, ktorý vypálil rakety na základne v Iraku, kde sa nachádzali aj americkí vojaci, vyvolali medzinárodnú krízu a obavy z eskalácie konfliktu. Keďže nedošlo k vážnejším zraneniam amerických vojakov, Trump vyhlásil víťazstvo a odmietol podniknúť voči Teheránu odvetu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články