°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Teherán má jasno: Zrušenie výnimiek zo sankcií voči Iránu je zúfalým krokom USA

Irán opovrhuje krokom USA, ktoré oznámili, že nepredĺžia platnosť výnimiek zo sankcií zavedených za jeho jadrový program.
Irán opovrhuje krokom USA, ktoré oznámili, že nepredĺžia platnosť výnimiek zo sankcií zavedených za jeho jadrový program.
Zdroj: TASR/Sebastian Apel/U.S. Department of Defense, via AP
28.05.2020 14:42

TEHERÁN - Irán opovrhuje krokom USA, ktoré v stredu oznámili, že nepredĺžia platnosť výnimiek zo sankcií zavedených za jeho jadrový program. Podľa Teheránu je to "zúfalý pokus, ktorý nemá na iránsky jadrový program nijaký vplyv", uviedla vo štvrtok agentúra AFP.


Výnimky sa týkajú "civilnej jadrovej spolupráce" a umožňujú zahraničným spoločnostiam pracovať bez hrozby amerických sankcií na miestach, kde Irán priznal svoje jadrové aktivity. Platiť budú ešte 60 dní, aby zasiahnuté spoločnosti mohli dokončiť posledné projekty a ukončiť svoju činnosť. Podľa Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Spojené štáty urobili tento krok v snahe "odvrátiť verejnú mienku od pokračujúcich porážok, ktoré im Irán uštedril".

Historická jadrová dohoda z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami (Spojené štáty, Čína, Francúzsko, Británia, Rusko a Nemecko) zaručovala Iránu uvoľnenie ekonomických sankcií výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu. V roku 2018 však americký prezident Donald Trump od dohody odstúpil, pričom na Irán opätovne uvalil sankcie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články