Pondelok, 24. január 2022. Meniny má Timotej, Timon, Tímea, zajtra Gejza.

KORONAVÍRUS Holandsko stiahlo z nemocníc chybné respirátory dovezené z Číny

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini

HAAG - Z nemocníc v Holandsku, kde sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19, stiahli desaťtisíce respirátorov dovezených z Číny, pretože nespĺňajú kritériá kvality. V sobotu o tom informovalo holandské ministerstvo zdravotníctva.


Zásielku týchto ochranných pomôcok dostalo Holandsko od čínskeho výrobcu 21. marca, uviedlo ministerstvo pre agentúru AFP. Už pri prvej kontrole sa objavili náznaky, že respirátory nie sú kvalitné. Časť zásielky však už bola distribuovaná zdravotníkom. "Zvyšok zásielky sme okamžite pozastavili a nedistribuovali ju do nemocníc," doplnilo ministerstvo.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Druhá skúška podľa rezortu takisto ukázala, že respirátory nespĺňajú kvalitatívne normy. Preto padlo rozhodnutie nepoužívať nič z tejto zásielky. Ďalšie zásielky takisto prejdú mimoriadnou kontrolu a dodatočným testovaním, zdôraznilo ministerstvo.

Stiahnutie sa týkalo takmer polovice z 1,3 milióna respirátorov triedy FFP2; 600.000 kusov už doručili do nemocníc, informovala verejnoprávna televízna stanica NOS. Problém s respirátormi spočíval v tom, že nepriliehali správne na tvár alebo mali chybné filtre. Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran oznámil, že objednal vyše miliardu ochranných masiek, predovšetkým z Číny, ktoré majú pomôcť krajine bojovať s pandémiou koronavírusu.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/FOTO: SITA/AP Photo/Andrew Medichini Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články