°C

Piatok, 3. apríl 2020. Meniny má Richard, zajtra Izidor.

KORONAVÍRUS Záchrana životov má prednosť pred ekonomikou, povedal argentínsky prezident

Prezident Alberto Fernández (v strede)
Prezident Alberto Fernández (v strede)
Zdroj: SITA/AP Photo/Marcos Brindicci
27.03.2020 08:10

BUENOS AIRES - Argentínsky prezident Alberto Fernández vo štvrtok v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 vyhlásil, že záchrana životov má prednosť pred ochranou ekonomiky. Je preto možné očakávať, že argentínska ekonomika sa tento rok prepadne do ešte hlbšej recesie, napísala agentúra Reuters.


"Čeliac dileme, či zachrániť ekonomiku, alebo život, neváhame a vyberáme si život," uviedol stredoľavý perónista Fernández na Twitteri krátko po uskutočnení videokonferencie, počas ktorej vyzval na vytvorenie globálneho fondu pre boj s pandémiou. Argentínsky prezident vo svojom príhovore tiež ocenil skutočnosť, že Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý je najväčším veriteľom Argentíny, v tejto situácii uznal neudržateľnosť dlhov pre niektoré krajiny.

"Skončila sa éra chamtivcov. Ako povedal pápež František, musíme nechať odpadnúť váhy z našich očí a sŕdc, aby sme sa mohli začať chovať s novou senzibilitou," dodal Fernández. Ako pripomína Reuters, vlády na celom svete sa zápasia s otázkou, ako riešiť duálnu zdravotnú a ekonomickú krízu, ktorú vyvolal nový koronavírus.

Americký prezident Donald Trump v tejto súvislosti vyhlásil, že chce, aby sa americká ekonomika opätovne otvorila do 12. apríla aj napriek prudko narastajúcemu počtu nakazených a mŕtvych po celom území Spojených štátov. K šéfovi Bieleho domu sa pripojil aj jeho brazílsky náprotivok Jair Bolsonaro, ktorý sa aj napriek odporúčaniam zdravotníckych expertov a vlastného ministra zdravotníctva tiež zasadzuje za oživenie ekonomiky na úkor karanténnych opatrení.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Marcos Brindicci

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články