°C

Streda, 3. jún 2020. Meniny má Karolína, zajtra Lenka.

Premiér Johnson urobil zmeny vo vláde: Šéf rezortu financií rezignoval

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP/Leon Neal
13.02.2020 14:30

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson uskutočnil vo štvrtok zmeny vo svojej konzervatívnej vláde. Na ne reagoval odstúpením minister financií Sajid Javid. Je to prekvapivý krok, keďže Javid si mal svoju funkciu podľa očakávania ponechať. Jeho hovorca však potvrdil, že odstúpil. Vláda oznámila, že ho nahradí jeho doterajší námestník Rishi Sunak.


Javidova rezignácia nasleduje po správach o spore medzi ním a Johnsonovým vplyvným poradcom Dominicom Cummingsom. Prichádza tiež v čase, keď vláda čelí dôležitým výzvam v súvislosti s vyrokovaním nového vzťahu s európskou dvadsaťsedmičkou.

Cieľom zmien vo vláde bolo pre premiéra upevniť si svoju pozíciu v nadväznosti na víťazstvo v parlamentných voľbách. Svoje posty museli v tejto súvislosti opustiť viaceré ministerky, medzi nimi ministerka obchodu Andrea Leadsomová, životného prostredia Theresa Villiersová i výstavby Esther McVeyová.

Johnson tiež prekvapivo odvolal ministra pre Severné Írsko Juliana Smitha. Kľúčoví ministri, medzi nimi šéf rezortu zahraničia Dominic Raab i ministerka vnútra Priti Patelová, však ostávajú vo funkciách. Johnsonova Konzervatívna strana zvíťazila v parlamentných voľbách, ktoré sa konali 12. decembra.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články