°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

Americké bombardovanie Afganistanu dosiahlo vlani desaťročné maximum

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Profimedia
28.01.2020 13:25

KÁBUL - Americké vojenské lietadlá zhodili minulý rok v Afganistane najviac bômb za uplynulé najmenej jedno desaťročie. Intenzita bombardovania súvisela so zosilnenými útokmi v čase, keď USA prerušili rokovania s radikálnym hnutím Taliban. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na centrálne velenie amerických vzdušných síl.


Americké sily v roku 2019 zhodili na ciele v Afganistane 7423 kusov munície. Spojené štáty sa v tejto krajine angažujú v bojoch proti niekoľkým militantným skupinám odvtedy, ako vpadli do Afganistanu po teroristických útokoch v USA v roku 2001.

Zverejnené údaje predstavujú dramatický nárast v štatistike bombardovania Afganistanu v porovnaní s érou bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, keď americké sily v krajine v roku 2009 v rámci vtedajšieho posilnenia operácií zhodili 4147 bômb.

Od príchodu Trumpa do Bieleho domu v roku 2017 Spojené štáty zintenzívnili bombardovanie Afganistanu, keďže Washington zrušil skoršie obmedzenia, ktoré zaručovali väčší dohľad nad náletmi a lepšiu prevenciu civilných obetí.

Počas prvej polovice roku 2019 afganské provládne sily vrátane americkej armády zabili 717 civilistov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje zvýšenie o 31 percent, uviedla vlani OSN. Nálety boli vykonané na podporu afganských vládnych pozemských síl.

Taliban podľa svojho hovorcu chce, aby dohoda o stiahnutí amerických síl bola dosiahnutá do konca januára, a je pripravený "zredukovať" svoje vojenské operácie pred podpísaním tejto dohody. Obe strany vyjednávajú už rok, pričom vlani v septembri sa dostali blízko uzavretia dohody, ale Trump náhle označil tento proces za "mŕtvy" a odvolával sa na násilie Talibanu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články