°C

Piatok, 21. február 2020. Meniny má Eleonóra, zajtra Etela.

Maďarsko trápi vtáčia chrípka: Krajina zaviedla celoštátne opatrenia proti jej šíreniu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
22.01.2020 11:45

BUDAPEŠŤ - Maďarská štátna veterinárna správa nariadila, aby bola hydina na celom území krajiny držaná v uzatvorených priestoroch. Cieľom opatrenia je zabrániť šíreniu nákazy vtáčou chrípkou prostredníctvom voľne žijúcich vtákov. Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság (HVG) o tom v stredu informoval rezort poľnohospodárstva.


Ministerstvo zdôraznilo, že naďalej platia preventívne opatrenia spred troch rokov týkajúce sa aj spôsobu skladovania krmiva a vody. V pondelok predseda Rady producentov hydiny (BTT) Attila Csorbai vyjadril nádej, že po rokoch 2016-17, keď museli pre vtáčiu chrípku utratiť v Maďarsku zhruba 2,6 milióna kusov hydiny, budú jej chovatelia plniť preventívne nariadenia veľmi zodpovedne.

A to už aj preto, že náhradu škody vyplatia iba tým, ktorí nariadené opatrenia vykonali. Po farme pri severomaďarskej obci Ács v Komárňansko-ostrihomskej župe sa nákaza vtáčou chrípkou objavila minulý týždeň aj v Hajducko-bihárskej župe na východe Maďarska. Pri Ácsi museli utratiť vyše 53.000 moriek.

Podľa informácií maďarského Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nébih) dovoz hydiny z Maďarska z dôvodu výskytu vtáčej chrípky obmedzili Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Spojene arabské emiráty, Hongkong a Izrael.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články