Diviaky vo veľkom trápili juhočeskú dedinu: Poradili si s nimi naozaj netradične | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Diviaky vo veľkom trápili juhočeskú dedinu: Poradili si s nimi naozaj netradične

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
13.01.2020 09:00

BORŠOV NAD VLTAVOU - Špeciálnu techniku na odplašenie diviakov zvolili predstavitelia obce na juhu Čiech, kde sa tieto zvieratá zvykli v poslednom čase nerušene prechádzať a ľakať jej obyvateľov. Okolie jednotlivých domov aj celej dediny postriekali umelo vyrobeným tigrím močom.


Ako cez víkend informovala Česká televízia, táto technika slávi zatiaľ veľký úspech. Diviaky boli až doteraz pre obyvateľov Boršova nad Vltavou neďaleko Českých Budějovíc nočnou morou. "Sú sťažnosti ako od poľnohospodárov, tak aj od občanov. Prasatá chodia za stravou až k obývaným oblastiam," popisoval ešte nedávno situáciu miestny poľovník Rudolf Grmela. Diviaky sa podľa neho v obci bežne prechádzali medzi domami.

Podobné skúsenosti mali v posledných rokoch často aj v iných okolitých obciach, minulý rok behal diviak dokonca aj po centre Českých Budějovíc. Ako sa však zdá, nateraz je situácia vyriešená a nový prípravok spoľahlivo funguje. O synteticky vyrobený tigrí moč už podľa ČT prejavili záujem aj iné obce a tiež vedenie zoologickej záhrady z Hluboké nad Vltavou.

Ako však upozorňuje zamestnanec tejto zoo Roman Kössl, z dlhodobého hľadiska môže byť problém v tom, že diviaky si na pach tigrieho moču zvyknú a prestanú sa ho báť. "Prasatá sú veľmi inteligentné a môžu si rýchlo zvyknúť, ak zistia, že skutočné nebezpečenstvo neexistuje," hovorí Kössl.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články