Teherán v napätí: Iránske vedenie sa obáva ďalších protestov pre zostrelené lietadlo | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Teherán v napätí: Iránske vedenie sa obáva ďalších protestov pre zostrelené lietadlo

Zdroj: Twitter/TheTimesofIsrael
12.01.2020 15:30

TEHERÁN/IZRAEL - Iránske vedenie v nedeľu nariadilo rozmiestniť v Teheráne veľký počet príslušníkov bezpečnostných zložiek, keďže sa obáva ďalších pouličných protestov. Tie vypukli v sobotu po tom, ako iránske revolučné gardy pripustili, že náhodne zostrelili ukrajinské civilné lietadlo.


 K tragédii došlo v čase eskalácie napätia so Spojenými štátmi. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjadril v nedeľu podporu Iráncom, ktorí sa búria proti iránskemu režimu. Podľa agentúry AP v Teheráne v nedeľu hliadkovala poriadková a zásahová polícia i príslušníci revolučných gárd, ktorí patrolovali na motorkách. V službe boli aj príslušníci bezpečnostných zložiek v civile. Ľudia v uliciach sa na príslušníkov bezpečnostných zložiek ani nedívali, aby neupútali ich pozornosť.

Iránska polícia už v sobotu rozohnala dav študentov, ktorí sa zišli v Teheráne, aby si uctili pamiatku ľudí, ktorí zahynuli v stredu pri páde omylom zostreleného ukrajinského lietadla. Pôvodne pokojný charakter pietneho aktu sa však zmenil, keď študenti začali skandovať slogany odsudzujúce "klamárov" a požadovať demisiu a stíhanie osôb zodpovedných za zostrelenie lietadla a za pokusy kryť toto zlyhanie iránskeho vojenského personálu tvrdením, že pád lietadla bol dôsledkom technickej poruchy na jeho palube.Medzi účastníkmi tejto akcie bol aj britský veľvyslanec v Teheráne, ktorého dokonca na niekoľko desiatok minút zadržali pred teheránskou polytechnickou univerzitou za to, že údajne nabádal na protivládne protesty.

 


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články