°C

Streda, 25. november 2020. Meniny má Katarína, zajtra Kornel.

MIMORIADNE Letecká tragédia v Iráne! Pád ukrajinského lietadla, 177 mŕtvych: Zverejnili národnosť obetí

Boeing 737-800 ukrajinských aeroliniek UIA sa zrútil ráno krátko po štarte z Medzinárodného letiska imáma Chomejního
Boeing 737-800 ukrajinských aeroliniek UIA sa zrútil ráno krátko po štarte z Medzinárodného letiska imáma Chomejního
Zdroj: SITA/AP Photo/Ebrahim Noroozi
08.01.2020 10:30

TEHERÁN - Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 176 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie iránskeho Červeného polmesiaca.


"Je očividne nemožné, aby boli cestujúci" z linky PS-752 nažive," citovala nemenovaného predstaviteľa iránskeho Červeného polmesiaca agentúra ISNA. Iránska tlačová agentúra Fars  uviedla, že príčinou havárie lietadla boli pravdepodobne technické problémy. Boeing 737 patriaci spoločnosti Ukraine International Airlines sa zrútil v blízkosti mesta Parand ležiaceho asi 60 kilometrov juhozápadne od Teheránu a zhorel.

Ukrajinské veľvyslanectvo v Iráne uviedlo, že pád spôsobilo skôr zlyhanie a následný požiar motora ako raketový útok alebo teroristický čin. Pád lietadla, ktorý sa odohral len niekoľko hodín po tom, ako Irán vypálil na americké základne v Iraku vyše tucet balistických rakiet, totiž viedol k špekuláciám, že tieto dva incidenty sú spojené, píše britský denník Mail Online.

Zverejnili národnosť obetí

Kyjevský denník Obozrevatel uviedol, že medzi obeťami je 82 Iráncov, 63 Kanaďanov, 11 Ukrajincov, 10 Švédov, 4 Afganci, 4 Nemci a 3 Briti. Národnosť a počet obetí potvrdil ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystaiko. 

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Twitter/V. P.
Podľa spravodajského zdroja boli Kanaďania väčšinou študenti. Predpokladá sa, že boli prevažne iránskeho pôvodu a vracali sa do škôl. Podľa  vyjadrenia slovenského ministerstva zahraničných vecí by v lietadle nemali byť nijakí Slováci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij uviedol v oficiálnom vyhlásení: "Úprimnú sústrasť príbuzným a priateľom všetkých cestujúcich a posádky."  Iránske médiá citovali predstaviteľa iránskeho leteckého úradu, že pilot lietadla nevyhlásil stav núdze. „Oheň bol taký silný, že sme už nemohli nikoho zachrániť... Na mieste je 22 sanitiek, štyri sanitné autobusy a helikoptéra,“ uviedol pre iránsku štátnu televíziu Pirhossein Koulivand, vedúci iránskych pohotovostných služieb.

Lietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) smerujúce do ukrajinskej metropoly Kyjev sa zrútilo na predmestí Teheránu krátko po vzlete z Medzinárodného letiska imáma Chomejního. Podľa internetovej stránky Flightradar24 stroj odštartoval z Teheránu o 03.42 h SEČ. Posledné údaje z jeho paluby zaznamenalo riadenie letovej prevádzky o 03.44. h SEČ.

Našli čiernu skrinku, Kyjev potvrdil obete

Iránske pátracie tímy objavili jednu z čiernych skriniek havarovaného ukrajinského lietadla, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán. Kyjev medzitým predbežne potvrdil, že haváriu nikto neprežil. Ukrajinský premiér Olexij Hončaruk uviedol, že na palube stroja sa zrejme nachádzalo 168 cestujúcich a deväť členov posádky.

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

Podľa správ iránskych médií sa jedna z tzv. čiernych skriniek - záznamník letových údajov z havarovaného Boeingu 737 - našla na mieste nehody neďaleko Teheránu. Zariadenie bolo odovzdané príslušným iránskym úradom, informovala agentúra TASS. Boli nájdené aj záznamníky zvukových dát a letových údajov havarovaného lietadla.

"Podľa predbežných údajov sú všetci cestujúci aj členovia posádky mŕtvi," napísal na Facebooku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská ambasáda v Teheráne podľa neho preveruje okolnosti tragédie i zoznamy obetí, napísala agentúra AFP. Zatiaľ nie je známe, koľko je medzi obeťami ukrajinských občanov. Na miesto nehody prišiel aj ukrajinský konzul.

Boeing 737-800 ukrajinských aeroliniek
Zdroj: SITA/AP Photos/Mohammad Nasiri

Lietadlo prešlo pred dvoma dňami plánovanou technickou kontrolou. Podľa agentúry AFP o tom v stredu informovala letecká spoločnosť, ktorá ho prevádzkovala. Lietadlo bolo vyrobené v roku 2016 a spoločnosť UIA ho kúpila priamo od výrobcu. Agentúra Ukrinform medzičasom informovala, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dôsledku havárie ukrajinského lietadla v Iráne nariadil preveriť technický stav všetkých civilných lietadiel na Ukrajine. 
Ukraine International Airlines v stredu uviedla, že havarovaný Boeing 737-800 havárii v Iráne, bol jedným z najlepších strojov v jeho flotile a že jeho piloti boli veľmi skúsení. Na oficiálnej tlačovej konferencii v Kyjeve to uviedli štyria predstavitelia leteckého úradu. Podľa nich nič nenasvedčuje tomu, že lietadlo by malo technické problémy.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v utorok zakázal americkým leteckým spoločnostiam operovať vo vzdušnom priestore nad Irakom, Iránom, Ománským zálivom a Perzským zálivom. Úrad tak urobil po tom, čo Irán v noci na dnes raketami zaútočil na irackej základni s americkými a ďalšími koaličnými vojakmi. K presmerovaniu letov sa pridali austrálske, malajské a singapurské aerolínie, túto možnosť zvažuje aj Kazachstan.

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

Boeing 737-800 ukrajinských aeroliniek
Zdroj: SITA/AP Photos/Mohammad Nasiri

Boeing 737-800 ukrajinských aeroliniek
Zdroj: SITA/AP Photos/Mohammad Nasiri

Boeing 737-800 ukrajinských aeroliniek
Zdroj: SITA/AP Photos/Mohammad Nasiri

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

MIMORIADNE Letecká tragédia v
Zdroj: Profimedia

Výberová chronológia havárií dopravných lietadiel vo svete

11. februára 2018
Rusko: Nikto z cestujúcich ani členov posádky neprežil haváriu dopravného lietadla regionálnej leteckej spoločnosti Saratovské aerolínie so 71 ľuďmi na palube, ktoré sa zrútilo krátko po vzlietnutí z moskovského medzinárodného letiska Domodedovo. Lietadlo zmizlo z radarov krátko po vzlietnutí z Moskvy. Havarovalo zhruba 80 kilometrov juhovýchodne od ruskej metropoly v blízkosti dediny Argunovo.

18. februára 2018
Irán: Nikto neprežil nehodu lietadla iránskej leteckej spoločnosti Aseman so 66 ľuďmi na palube. K nehode došlo v hornatej oblasti neďaleko mesta Semírom, ležiaco 620 kilometrov od Teheránu. Turbovrtuľové  lietadlo typu ATR-72 francúzskej výroby narazilo do úbočia vyše 4000 metrov vysokej hory Dena. Lietadlo smerovalo z Teheránu do juhoiránskeho mesta Jásúdž a zrútilo sa približne hodinu po štarte.

11. apríla 2018
Alžírsko: Pri havárii vojenského dopravného lietadla zahynulo 257 ľudí vrátane desiatich členov posádky. Stroj sa zrútil okolo 08.00 h miestneho času krátko po štarte z letiska na vojenskej základni Búfárík na severe krajiny, zhruba 25 kilometrov od hlavného mesta Alžír. Lietadlo  malo namierené do západoalžírskeho mesta Baššár. Iľjušin-76 sa zrútil ešte v areáli letiska a po náraze vzbĺkol.

18. mája 2018
Kuba: Pri nehode lietadla, ktoré sa zrútilo po štarte z letiska v Havane, zahynulo 112 ľudí vrátane piatich detí. Prežila len jedna Kubánka. Na palube stroja typu Boeing 737, ktorý prevádzkovali kubánske aerolínie Cubana de Aviación, bolo 102 Kubáncov, traja turisti, dvaja cudzinci a šesť členov posádky z Mexika.

29. októbra 2018
Indonézia: Haváriu indonézskeho lietadla, ktoré sa zrútilo približne 13 minút po štarte z medzinárodného letiska v Jakarte, neprežil nikto z 189 ľudí na palube. Pilot krátko po štarte zistil nešpecifikovaný problém a požiadal o povolenie na návrat. Boeing-737 MAX 8 s kapacitou 210 cestujúcich smeroval z Jakarty do mesta Pangkal Pinanga. Naposledy ho lokalizovali pri meste Karawang v provincii Západná Jáva, potom zmizol z radarov a prerušil sa kontakt s posádkou.

21. decembra 2018
Konžská demokratická republika: Zrútilo sa lietadlo typu Antonov An-26, na palube ktorého sa nachádzalo 23 ľudí vrátane trojčlennej ruskej posádky. Stroj spoločnosti Gomair, ktorý sa vracal do Kinshasy z mesta Tshikapa, kam dopravoval volebné materiály, sa havaroval 35 kilometrov od konžskej metropoly Kinshasa, keď sa chystal na pristátie.

10. marca 2019
Etiópia: Haváriu lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, neprežil nikto zo 149 cestujúcich a ôsmich členov posádky. Stroj mal namierené do kenského mesta Nairobi. Medzi obeťami z 35 krajín boli aj manželka, syn a dcéra poslanca slovenského parlamentu Antona Hrnka; štvrtou slovenskou obeťou havárie bola charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. Príčinou Boeingu 737-8 MAX bol chybný softvér. Išlo už o druhú haváriu lietadla tohto typu v priebehu pol roka.

24. novembra 2019
Konžská demokratická republika: V husto zaľudnenej oblasti v meste Goma sa zrútilo krátko po štarte malé dopravné lietadlo smerujúce do mesta Beni, ležiaceho 350 kilometrov severne od Gomy. Pád si vyžiadal 25 životov: medzi mŕtvymi boli aj ľudia na zemi, keďže lietadlo sa padlo do obývanej oblasti.

27. decembra 2019
Kazachstan: Krátko po štarte z medzinárodného letiska v kazašskej Alma-Ate sa 27. decembra zrútilo civilné dopravné lietadlo miestnych aerolínií Bek Air; incident si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych.

UPOZORNENIE Boli nájdené hlasové zapisovače zvuku aj letové údaje havarovaných lietadiel Boeing 737-800

 


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, ČTK
VIDEO: Twitter

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články