°C

Utorok, 31. marec 2020. Meniny má Benjamín, zajtra Hugo.

Zeman sa nahneval na Rusov: Kvôli ich výrokom zvažuje, že nepríde na veľkolepé oslavy

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Zdroj: TASR/AP/Darko Vojinovic
27.12.2019 17:27

PRAHA - Český prezident Miloš Zeman zvažuje, že zruší návštevu Moskvy, kde sa má v máji 2020 zúčastniť na oslavách 75. výročia konca druhej svetovej vojny. Zemanovi prekáža ruská kritika nedávneho rozhodnutia ČR zaviesť deň pamiatky obetí invázie z augusta 1968. Informoval o tom v piatok spravodajský server Novinky.cz.


Senát Parlamentu ČR 4. decembra rozhodol, že do zoznamu významných dní krajiny bude zaradený 21. august ako Deň pamiatky obetí invázie vojsk Varšavskej zmluvy z roku 1968 a následnej okupácie vtedajšieho Československa. Zeman príslušnú novelu zákona podpísal v polovici decembra. Ruský rezort diplomacie sa voči tomuto kroku ostro ohradil, pričom obvinil Prahu z účelových a politicky motivovaných snáh o otváranie minulosti a z porušenia ustanovení česko-ruskej zmluvy o priateľstve a spolupráci.

Čo keby ste obrátili list?

"Je to absolútna drzosť," komentoval výroky ruského ministerstva Miloš Zeman v rozhovore pre server Parlamentní listy, zverejnenom v piatok. Ďalej pokračoval: "Pred časom som prijal pozvanie prezidenta Vladimira Putina na oslavu 75. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne a teraz premýšľam o tom, že tam vôbec nepôjdem, alebo - čo asi urobím skôr - že tam pôjdem a poviem Rusom: 'Čo keby ste obrátili list?'," povedal český prezident.

Miloš Zeman
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic

Proti ruským výrokom týkajúcim sa dňa pamiatky obetí invázie sa už predtým ohradili aj český premiér Andrej Babiš a šéf diplomacie Tomáš Petříček, ktorí v tejto súvislosti hovorili o zasahovaní do vnútorných záležitostí ČR. Český Ústav pre štúdium totalitných režimov spočítal, že do konca roku 1968 si okupácia vtedajšej ČSSR vojskami piatich krajín Varšavskej zmluvy vyžiadala 197 mŕtvych a približne 500 ťažko zranených.


Galéria

Miloš Zeman Miloš Zeman

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články