°C

Nedeľa, 31. máj 2020. Meniny má Petronela, Petrana, zajtra Žaneta.

Novinári mali podporiť štátny prevrat v Turecku: Súd sa s nimi nemaznal, toto sú ich tresty

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/AP/Turkish Presidency
27.12.2019 15:25

ANKARA - V Turecku odsúdili v piatok šiestich novinárov a jedného zamestnanca nezávislého denníka Sözcü, ktorí boli obžalovaní z podielu na organizovaní pokusu o štátny prevrat v roku 2016. Informovala o tom agentúra AP.


Proti všetkým siedmim bolo vznesené obvinenie, že svojou prácou pre denník podporovali organizáciu prevratu, ktorú turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a úrady pripisujú moslimskému duchovnému Fethullahovi Gülenovi žijúcemu v americkom exile. Investigatívneho novinára Emina Čölašana a jeho kolegu Necatiho Dogra poslal súd do väzenia na 3,5 roka nepodmienečne.

Na viac ako tri roky väzenia odsúdili aj šéfredaktora denníka Sözcü Metina Yilmaza a šéfa jeho internetového vydania Mustafu Četina. Šéf webového spravodajstva Yücel Ari, novinár Gökmen Ulu a finančná riaditeľka denníka Yonca Yücekaleliová by podľa rozhodnutia súdu mali za mrežami stráviť po dva roky.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham

Ďalšiu obžalovanú súd oslobodil

Ďalšiu obžalovanú v kauze, ktorou bola novinárka Mediha Olgunová, súd oslobodil. Turecké vedenie tvrdí, že iniciátorom prevratu z 15. na 16. júla 2016 bol v Spojených štátoch žijúci duchovný Fethullah Gülen. Ten však akúkoľvek zodpovednosť za udalosti z leta 2016 odmieta.

Od potlačenia prevratu prišlo pre údajné napojenie na Gülenovu sieť o prácu alebo bolo v zamestnaní suspendovaných okolo 140.000 ľudí. Odsúdených bolo aj viacero novinárov.


Galéria

Recep Tayyip Erdogan Recep Tayyip Erdogan

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články