Do budovy, kde sídli kancelária maltského premiéra Muscata, vtrhli aktivisti | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Do budovy, kde sídli kancelária maltského premiéra Muscata, vtrhli aktivisti

Joseph Muscat
Joseph Muscat
Zdroj: SITA/AP Photo/Rene Rossignaud
09.12.2019 12:25

VALLETTA - Skupina približne 40 aktivistov vtrhla v pondelok v maltskej metropole Valletta do budovy, v ktorej sídli kancelária maltského premiéra Josepha Muscata. Požadovala jeho okamžité odstúpenie a vyšetrenie vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej z roku 2017. Informovala o tom agentúra Reuters.


Aktivisti zaskočili policajtov a vojakov, keďže do budovy vnikli bočným vchodom - vyzbrojení bubnami, píšťalkami, zástavami a megafónmi. Následne sa posadili na zem a blokovali vchod, pričom hlasnými pokrikmi požadovali, aby sa Muscat okamžite vzdal funkcie.

Ten sa v danom čase v budove nenachádzal. Aktivisti počas protestnej akcie do megafónu hovorili, že nejde len o korupciu, ale o "politickú vraždu", a vyzývali na dôkladné vyšetrenie všetkých ľudí zapletených do novinárky.

Caruanovú-Galiziovú, ktorá písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a bola ostrou kritičkou maltskej vlády, zabila v októbri 2017 bomba nastražená v jej aute. Jej smrť krajinou otriasla a vyvolala protesty.

Caruanová-Galiziová z korupcie obviňovala aj Keitha Schembriho, bývalého vplyvného spolupracovníka premiéra Muscata, a exministra cestovného ruchu Konrada Mizziho. Premiéra Muscata, ktorý avizoval, že odstúpi v polovici januára, kritici obviňujú, že marí spravodlivosť, aby chránil svojich politických spojencov a spolupracovníkov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články