°C

Pondelok, 3. august 2020. Meniny má Jerguš, zajtra Dominik, Dominika.

Čaputová a Gajdoš zdôraznili potrebu plnenia záväzkov v oblasti obrany

 Zuzana Čaputová a Peter Gajdoš počas pietneho aktu položenia venca k Pamätníku československých vojakov na Medzinárodnom vojenskom cintoríne v anglickom Brookwoode.
Zuzana Čaputová a Peter Gajdoš počas pietneho aktu položenia venca k Pamätníku československých vojakov na Medzinárodnom vojenskom cintoríne v anglickom Brookwoode.
Zdroj: TASR/ Jakub Kotian
04.12.2019 21:00

LONDÝN – Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a minister obrany Peter Gajdoš po summite NATO v Británii zdôraznili potrebu jednoty Severoatlantickej aliancie a plnenia záväzkov zo strany Slovenska v oblasti výdavkov na obranu.


Čaputová označila schôdzku lídrov NATO za veľmi konštruktívnu a otvorenú. Podľa nej bola na summite badateľná "jednota, z hľadiska toho, ako vnímame dôležitosť, ciele a výzvy Severoatlantickej aliancie". Jednota je podľa Čaputovej možno symbolicky deklarovaná aj tým, že sa členské krajiny zhodli na potrebe poskytnutia pomoci Albánsku postihnutému nedávnym zemetrasením.

Prezidentka na brífingu pred odletom z Británie hovorila aj o tom, ako si Slovenská republika plní svoje záväzky vyplývajúce z členstva v NATO. "Náš záväzok, ktorý sme deklarovali, to znamená investície dve percentá HDP do obrany, bude naplnený do roku 2024“, povedala a pripomenula, že SR sa zúčastňuje aj na misiách NATO vo viacerých krajinách a v niektorých z nich bude svoju prítomnosť zvyšovať.

Minister obrany SR Peter Gajdoš takisto potvrdil význam jednoty, súdržnosti a solidarity členských štátov NATO. Zdieľanie nákladov na obranu vo výške dvoch percent HDP je podľa neho pre Slovensko "jednoznačný záväzok", ktorý krajina dosiahne v roku 2024, tak, ako to bolo deklarované aj vládou SR.

"Som presvedčený o tom, že vláda Slovenskej republiky a rezort ministerstva obrany si svoje úlohy jednoznačne plnia a takýmto postupným spôsobom, krok za krokom, dokážeme zabezpečiť naše záväzky, ktoré predtým boli nejakým spôsobom nie že podhodnotené, ale aj z dôvodu ekonomickej spôsobilosti Slovenskej republiky boli dávané do úzadia," povedal. Slovensko v súčasnosti dosahuje výdavky na obranu na úrovni 1,72 percenta HDP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články