Zelenskyj má pre Donbas plán B, no necháva si ho pre seba | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Zelenskyj má pre Donbas plán B, no necháva si ho pre seba

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP
02.12.2019 12:55

KYJEV - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že na riešenie situácie na východe Ukrajiny má aj "plán B", ale jeho podstatu a detaily zatiaľ nezverejní.


Podľa agentúry Interfax to Zelenskyj uviedol v rozhovore pre novinárov z redakcií denníkov a týždenníkov Der Spiegel, Le Monde, Time a Gazeta Wyborcza. Zelenskyj podľa nich vyhlásil, že o svojom "pláne B" nechce teraz hovoriť, keďže podľa svojich vlastných slov "verí v plán A". Ubezpečil však, že plán B skutočne existuje, pričom "nespočíva v tom, aby všetko bolo tak, ako je to teraz".  

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/AP Photo/Mindaugas Kulbis

V odpovedi na otázku, či nemá obavy, že sa 9. decembra počas summitu normandskej štvorky v Paríži ocitne zoči-voči ruskej strane, Zelenskyj uviedol, že je človekom, ktorý "reaguje na fakty". "Myslím si, že európski politici musia a budú nám pomáhať," vyhlásil Zelenskyj na margo svojich očakávaní. Upozornil však, že ak v prvej polhodine rokovaní na normandskom summite pobadá nedostatok podpory Ukrajine zo strany Západu, oznámi to aj verejne.

Zelenskyj tvrdí, že nikdy nerozpúta vojnu v Donbase

Summit normandskej štvorky sa bude konať 9. decembra v Paríži. Zelenskyj v novembri avizoval, že ako tému na ňom chce predostrieť otázku o konkrétnych termínoch skončenia vojny v Donbase.  Zahraničnopolitický poradca šéfa Kremľa Jurij Ušakov minulý týždeň oznámil, že počas summitu v Paríži sa zrejme uskutoční aj bilaterálne stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského.

Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin
Novozvolený prezident Ukrajiny reagoval
Zdroj: TASR/Jakub Kotian, SITA/AP/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo

V spomínanom interview pre západné médiá Zelenskyj tiež vyhlásil, že nikdy nerozpúta vojnu v Donbase, pretože by to mohlo viesť až k "totálnej vojne" v Európe. Uviedol, že výzvy na navrátenie dočasne okupovaných území Ukrajiny iniciujú ľudia, ktorí predtým boli na Ukrajine pri moci. Spresnil, že tieto ich snahy uňho i u politikov v zahraničí vyvolávajú údiv.

Čo je Normandský formát?

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.

Na východe Ukrajiny počas bojovej misie zahynuli dvaja príslušníci SBU

Dvaja príslušníci síl osobitného určenia zo špecializovaného operačného centra Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) prišli o život počas bojovej misie na východnej Ukrajine. Podľa agentúry Interfax to v pondelok potvrdila tlačová služba SBU.

Agentúra Ukrinform informovala, že dvaja dôstojníci operačného centra Alfa zahynuli 1. decembra počas bojovej misie pri výbuchu neznámeho výbušného zariadenia. SBU dodala, že od začiatku ozbrojeného konfliktu v Donbase - od polovice apríla 2014 - bolo na územiach, ktoré Kyjev nekontroluje, usmrtených viac ako 20 spravodajských dôstojníkov.


Galéria

Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj a Vladimir

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články