Džihádistu odsúdili za útok na väzenských dozorcov: Za mrežami strávi takmer 30 rokov | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Džihádistu odsúdili za útok na väzenských dozorcov: Za mrežami strávi takmer 30 rokov

Ilustrčné foto
Ilustrčné foto
Zdroj: Thinkstock.com
22.11.2019 21:55

PARÍŽ - Parížsky súd udelil v piatok 28-ročný trest odňatia slobody džihádistovi, ktorý sa v roku 2016 pokúsil zavraždiť dvoch väzenských dozorcov. Išlo o prvý džihádistický útok vo francúzskych väzniciach, informovala agentúra AFP.


Trestanec Bilal Taghi napadol dvoch dozorcov vo väznici v obci Osny ležiacej približne 35 kilometrov severozápadne od Paríža. Ako bodnú zbraň použil pánt z okna svojej cely, ktorý si nabrúsil. Krvou svojich obetí potom nakreslil na okno srdce a do dverí vyryl symbol extrémistickej organizácie Daeš.

Taghi si vo väznici v Osny odpykával päťročný trest odňatia slobody za pokus o cestu do Sýrie v spojitosti s džihádom. Po útoku Taghi povedal, že chcel v mene Daešu zabiť predstaviteľov francúzskeho štátu a že by to urobil znova. Jeho čin viedol zmenám v zaobchádzaní s radikalizovanými väzňami.

Na súde sa však za svoje skutky ospravedlnil a vyhlásil, že sa vzdal extrémizmu. Žaloba však jeho vyjadrenie ľútosti odmietla a označila ho za chorobného klamára, ktorý je "nezvratne oddaný radikálnej ideológii".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články