Rázny odkaz z Kodane: Koniec konzulárnej pomoci džihádistom pôvodom z Dánska | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Rázny odkaz z Kodane: Koniec konzulárnej pomoci džihádistom pôvodom z Dánska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
16.11.2019 18:25

KODAŇ - Dánsko v sobotu oznámilo, že má v pláne neposkytovať konzulárnu pomoc dánskym občanom, ktorí odišli do zahraničia bojovať za džihádistické skupiny, ako je Islamský štát v Sýrii či Iraku. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.


Oznámenie z Kodane prichádza niekoľko dní po tom, ako Turecko začalo posielať zahraničných džihádistov do krajín ich pôvodu, pričom deportovalo skupinu Európanov vrátane občanov Francúzska, Nemecka a Dánska. Dánsky minister zahraničných vecí Jeppe Kofod vo svojom tvíte zo soboty uviedol, že ozbrojencom, ktorí odišli do Sýrie a Iraku, aby bojovali za Daeš, "absolútne nič dlhujeme".

Dodal, že "preto teraz prijímame opatrenia proti prístupu zahraničných bojovníkov ku konzulárnej pomoci ministerstva zahraničných vecí a dánskych zastúpení v zahraničí." Dánsko by podľa ministrovho názoru "nemalo byť nútené pomáhať ľuďom, ktorí sa k nám otočili chrbtom, predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Dánska a bojujú proti všetkému, čo my bránime." Podľa dánskej tlačovej agentúry Ritzau spomínaná konzulárna pomoc zvyčajne pozostáva z návštev väzníc a kontaktov s miestnymi orgánmi o podmienkach zadržania. 

Po nedávnej ofenzíve tureckej armády na severe Sýrie, ktorá prinútila mnohých bojovníkov Daeš z tejto oblasti utiecť, vláda v Kodani vyhlásila, že džihádistických bojovníkov s dvojitým občianstvom zbaví dánskeho občianstva, aby im tak zabránila v návrate do Dánska. Dánska vláda ešte v septembri uviedla, že podľa jej odhadov z Dánska do oblastí bojov na Blízkom východe odcestovalo 36 radikálnych islamistov, dodala AFP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články