Srbskom otriasa špionážna aféra: Prezident Vučič potvrdil pravosť videa | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Srbskom otriasa špionážna aféra: Prezident Vučič potvrdil pravosť videa

Aleksandar Vučič
Aleksandar Vučič
Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic
22.11.2019 08:45

BELEHRAD - Srbský prezident Aleksandar Vučič potvrdil, že video, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach, ukazuje ruského agenta, ako upláca bývalého srbského predstaviteľa.


Vučič však zároveň vo štvrtok poznamenal, že špionážna aféra nepoškodí priateľstvo balkánskeho štátu s Ruskom. Moskva vyzvala na dôkladné preskúmanie nahrávky predtým, než z nej budú vyvodené akékoľvek závery.

Video zjavne ukazuje ruského agenta vojenskej rozviedky, ako dáva bývalému srbskému vojenskému funkcionárovi počas schôdzky v Belehrade tašku. Srb neskôr očividne z tej istej tašky vytiahne obálku s peniazmi.

Srbsko je jedným z mála ruských spojencov v Európe, aj napriek tomu, že sa oficiálne uchádza o členstvo v Európskej únii. Balkánska krajina však odmietla zaviesť sankcie voči Rusku pre jeho kroky na Ukrajine a prisľúbila tiež, že nevstúpi do Severoatlantickej aliancie.

Vučič pôjde na návštevu Ruska

Srbský prezident navštívi 4. decembra Rusko. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to oznámil v čase, keď srbský prezident Aleksandar Vučič potvrdil, že video, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach, ukazuje ruského agenta, ako upláca bývalého srbského predstaviteľa. Peskov uviedol, že "niektoré strany by chceli, aby špionážna kauza zatemnila návštevu, no sme si istí, že sa tak nestane".

Video zjavne ukazuje ruského agenta vojenskej rozviedky, ako dáva bývalému srbskému vojenskému funkcionárovi počas schôdzky v Belehrade tašku. Srb neskôr očividne z tej istej tašky vytiahne obálku s peniazmi. Srbsko je jedným z mála ruských spojencov v Európe, aj napriek tomu, že sa oficiálne uchádza o členstvo v Európskej únii. Balkánska krajina však odmietla zaviesť sankcie voči Rusku pre jeho kroky na Ukrajine a prisľúbila tiež, že nevstúpi do Severoatlantickej aliancie.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články