°C

Streda, 26. február 2020. Meniny má Viktor, zajtra Alexander.

USA pozorne sledujú voľby na Marshallových ostrovoch, majú na to exkluzívny dôvod

Hilda Heine
Hilda Heine
Zdroj: SITA/AP Photo/Jason DeCrow
18.11.2019 14:55

DALAP-ULIGA-DARRIT - Na Marshallových ostrovoch sa v pondelok konajú všeobecné voľby, ktoré rozhodnú o tom, kto povedie rokovania tohto tichomorského štátu so Spojenými štátmi o obnovení regionálnej bezpečnostnej zmluvy.


Hlasovanie prichádza v čase narastajúceho znepokojenia zo strany Spojených štátov a ich spojencov v súvislosti so snahami Číny posilniť svoj vplyv v tichomorskom regióne, uvádza tlačová agentúra Reuters. Marshallove ostrovy, ležiace približne medzi Havajom a Austráliou, získali nezávislosť v roku 1986 po štyroch desaťročiach pod americkou administráciou.

Prezidentka Hilda Heineová si hodlá uchovať svoje kreslo v 33-člennom parlamente, ktorý bude následne hlasovať o ďalšej hlave štátu. Heineová pred začiatkom volieb vyzvala voličov, aby "nemenili kurz" a vrátili jej vládu k moci.

To, ako sa Heineovej bude vodiť vo voľbách, môže mať vplyv na zmluvu, ktorá umožňuje americkej armáde exkluzívny prístup do vzdušného priestoru a teritoriálnych vôd Marshallových ostrovov, Mikronézie a Palau. Tieto tri krajiny za to dostávajú finančnú pomoc. Predmetná zmluva vyprší v roku 2024. Rozhovory o obnovení kontraktu sa začali v auguste, keď americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo navštívil Mikronéziu.

Zmienené tri tichomorské štáty nadobudli na strategickom význame vďaka záujmom Číny v danom regióne a nedávnym rozhodnutiam dvoch ďalších tichomorských krajín - Šalamúnových ostrovov a Kiribati - prerušiť diplomatické vzťahy s Taiwanom a uznať namiesto toho Peking.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články